Západná medicína neholduje veľmi užívaniu rôznych bylín a húb na liečenie rôznych príznakov chorôb. Avšak inak je na tom tá východná. V nej sú tieto suroviny veľmi bežné. Jednou z nich je huba menom Reishi.

Je veľmi populárna a má veľké množstvo potencionálnych zdravotných benefitov. Vrátane imunitného systému a v boji proti rakovine. Ale nie všetko je len priaznivé ale môžu sa vyskytnúť aj isté riziká.

Huba Reishi
Takto vyzerá táto huba – Na Slovensku ju ale nenájdete

Čo je to Reishi huba?

Známe je tiež pod menom Ganoderma lucidum alebo na Slovensku pod názvom lesklokôrka.

Huba rastie vo veľmi horúcich a humidných lokalitách Ázie. Dlhé roky bola pilierom východnej medicíny. Nachádza sa v nej niekoľko prospešných látok ako triterpenoidy, polysacharidy a peptinoglykany, ktoré môžu byť zodpovedné za jej účinky na zdravie ľudského tela.

Huby samé o sebe sa jedia čerstvé, ale je tiež bežné používať práškové formy alebo extrakty, ktoré tiež obsahujú tieto prospešné látky.

Reishi a nabudenie imunitného systému

podpora imunity

Jeden z najhlavnejších efektov, ktoré má huba Reishi na ľudské telo je nabudenie imunitného systému. Štúdie zistili, že niektoré formy môžu meniť zápalové procesy v bielych krvinkách. Výskum na pacientoch s rakovinou preukázal, že niektoré z molekúl obsiahnutých v hubách môžu zvýšiť aktivitu bielych krviniek. Tie bojujú proti infekciám a rakovine v tele (zdroj) .

Pri inej štúdií sa ukázal zvýšenie počtu bielych krviniek – lymfocytov u osôb s kolorektálnym karcinómom.

Aj keď huba Reishi poskytuje veľa výhod pre chorých pacientov dôkazy ukazujú, že môže pomôcť aj zdravým ľuďom.

Jedna štúdia ukázala na zlepšenie funkcie lymfocytov. Tie sú zodpovedné za boj proti rôznym infekciám či dokonca rakovine.

Protirakovinové vlastnosti

Veľa ľudí konzumuje túto hubu kvôli potencionálnym vlastnostiam bojovať proti rakovine. Skutočnosť je taká, že určitá štúdia na 4000 pacientoch, trpiacich rakovinou prsníka zistila, že približne 59 % konzumovalo Reishi.

Iné štúdie v skúmavkách ukázali dokonca možnosť usmrtenia rakovinových buniek. Avšak to ešte nedokazuje účinnosť u zvierat alebo ľudí.

Iné výskumy ukazujú, že molekuly v Reishi hube môžu zvrátiť rakovinu prostaty, kvôli účinkom na testosterón. Avšak ešte tieto výsledky nie sú podporené nasledovnými štúdiami.

Reishi bojuje proti únave a depresii

huby

Najviac popisované účinku sú na imunitný systém. A sú aj najviac podložené. Avšak sú aj iné výhody tejto huby. Patrí tu znížená únava a depresia a teda aj zlepšená kvalita života. Jedna štúdia skúmala účinky na 132 ľuďoch s neurasténiou – stavom spájaným s bolesťami, nevoľnosťami, závratmi a bolesťami hlavy či dokonca podráždenosťou. Po 8 týždňoch užívania doplnku stravy respondentmi sa znížila únava a zlepšila spokojnosť jednotlivých účinkujúcich.

Dokonca iná štúdia zistila, že únava sa znížila a kvalita života sa zlepšila po 4 týždňoch v skupinke 48 užívajúcich, ktorý prežili rakovinu prsníka. Dokonca zažili menej úzkostí a depresie.

Sľubne sa ukazujú jej účinky na chorých pacientov, avšak nie je jasné aký efekt by presne mala na fyziologicky zdravých jedincov.

Zdravie srdca a dobrý cholesterol

Istá 12 týždňová štúdia s 26 respondentmi ukázala, že Reishi môže zvýšiť HDL teda dobrý cholesterol a znížiť obsah triglyceridov. Iný výskum preukázal u zdravých dospelákov zlepšenie zdravia srdca a zníženia rizikových faktorov.

Nie všetko je ale vždy 100 % a iné rozsiahlejšie výskumy nepreukázali žiadne konkrétne výsledky. Ani na zdravie srdca ani na cholesterol. Preto sú dôležité ďalšie štúdie v súvislosti so zdravým srdca a cholesterolu.

Kontrola krvného cukru

kontrola hladiny cukru

Molekuly obsiahnuté v Reishi hube môžu regulovať hladinu cukru v krvi podľa výsledkov niektorých štúdií. Dokonca niektoré predbežné výskumy na ľuďoch hlásili podobné zistenia. Avšak nie majoritné výskumy tieto aspekty nepodporila. Keďže po vyhodnotení rôznych pozorovaní nezistili žiadne zmeny hladín cukru v krvi po odberoch nalačno. Po jedle boli preukázané zmiešané výsledky krvného cukru. Niekedy huba znížila hladinu, ale v iných prípadoch to bolo ešte horšie ako placebo. Aj tu je potrebný ďalší výskum aby boli zistené ďalšie zistenia.

Antioxidanty v hube Reishi

Antioxidanty sú molekuly, ktoré môžu zabrániť poškodeniu vašich buniek. Vďaka tejto dôležitej funkcii je veľký záujem o potraviny alebo doplnky stravy zvyšujúce stav antioxidantov v organizme. Niektorí ľudia tvrdia, že reishi je na to vhodná.

Avšak štúdie nepotvrdili žiadnu zmenu v hladinách dôležitých antioxidantov v krvi po konzumácií huby v priebehu 4 až 12 týždňov.

Nežiadúce a vedľajšie účinky

Síce je huba dosť populárna samozrejme existujú ľudia pochybujúci o jej bezpečnosti. Podľa výskumov sa zistilo, že užívanie v priebehu 4 mesiacov bola až dvojnásobná pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov. Na rozdiel, od tých ktorí prijímali placebo.

Účinky boli mierne a zahŕňali riziko podráždenia žalúdka či vzniku žalúdočných ťažkostí. Hlásené neboli žiadne ťažkosti s pečeňou.  Bohužiaľ niektoré výskumy hlásili významné problémy s týmto orgánom. Tieto problémy vznikli po prechode na práškovú formu doplnku.

Nanešťastie je náročné identifikovať či to spôsobila huba resp. jej práškový extrakt alebo huba ako taká.

Formy užívania Reishi

Ako pri všetkých doplnkoch stravy je dôležitá kvalita produktu. Je vhodné voliť overené značky so správnym zložením. Existuje niekoľko foriem užívania. Samozrejme okrem čerstvo nazbieranej huby, ktorú asi len tak niekto na Slovensku nepestuje doma na balkóne.

Jednoduchou variantov prijímania sú tablety. Je to jednoduché a dávkovanie kapsúl je praktické. Samozrejme, existujú aj práškové podoby, ktoré môžete pridať do kaše či smoothie. Dokonca nájdete aj tinktúry.

V posledných rokoch sa na trh dostáva aj veľmi populárna Reishi káva.

Vždy sa riaďte dávkovaním na obale daného produktu, alebo odporúčaním výživového poradcu.

reishi káva

Skúsenosti užívateľov

Väčšina ľudí mala pozitívne reakcie na užívanie doplnkov stravy huby Reishi. Bez zjavných vedľajších účinkov. Niektorým užívateľom bola dokonca odporučená lekárom na podporu liečby rakoviny prsníka. Iným to pomohlo nabudiť imunitu a podporilo tak zotavovanie v rekonvalescencii po rôznych ochoreniach.

Slovo na záver

Reishi je populárna huba východnej medicíny. Najmä tým, že podporí imunitu, čo má efekt na biele krvinky. Predpokladá sa, že dokáže zmierniť rast tumorov v niektorých prípadoch rakoviny.

Pokiaľ sa rozhodnete užívať hubu Reishi v podobe doplnkov stravy. Zvoľte kvalitný produkt s kvalitným zložením. Vie pomáhať dobre podporiť imunitu vášho tela. Čo je ideálne na začiatok jesene, ktorá klope na dvere. Zároveň budete pripravení na dlhé zimné dni.

Ak chcete konzumovať Reishi na podporu liečby rakoviny prsníka, je vhodné aby ste to konzultovali so svojim onkológom. Rozhodne huba nie je náhrada liekov, ktoré vám predpísal odborník.

Ľudia s citlivým tráviacim traktom by si mali dať pozor na možnosť vedľajších účinkov. Nevoľnosti alebo bolesti žalúdka. Prípadne ak máte problémy s pečeňou mali by ste byť na pozore. Síce výsledky týchto vedľajších účinkov nie sú 100 % isté a je potrebný ďalší výskum. Je dobré byť v strehu.

 

 

Zdroje:

 

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.