Mladí ľudia sú často podceňovaní, resp. sa im nedáva toľko priestoru a také úlohy ako starším kolegom. Niekedy sa však stane, že z davu vyčnieva tínedžer, akým je aj tento iba 17-ročný chlapec, ktorý dokázal niečo veľké. Wolf Cukier bol mladým stážistom v NASA, ktorý objavil novú planétu len 3 dni potom, ako začal stáž vo vesmírnej agentúre. Planétu pomenovali “TOI 1338 b” a tá je až sedemkrát väčšia ako Zem. Ide zároveň o prvú obežnú planétu, ktorú objavil systém zvaný TESS od agentúry NASA.

, Iba 17-ročný študent objavil po 3 dňoch stáže v NASA novú planétu, čím ohromil všetkých
Foto od youtube

Celé sa zo začalo počas strednej školy…

Wolf dostal počas svojho pobytu na strednej škole Scarsdale v New Yorku dvojmesačnú stáž a v lete 2019 odcestoval do Greenbeltu v Marylande. Vo svojom prvom zamestnaní pracoval na občianskom vedeckom projekte s názvom “Planet Hunters TESS”. Občiansky vedecký projekt sponzorujú rôzne organizácie a umožňuje nevedcom prispievať k prebiehajúcemu vedeckému výskumu. Planet Hunters TESS využíva prieskumnú družicu Transiting Exoplanet Survey Satellite, tiež známu ako TESS. Úlohou mladíka bolo skúmať variácie jasu hviezd a tiež bližšie študovať hviezdny systém. Po troch dňoch si všimol niečo dosť zvláštne – pokles alebo tranzit v binárnom systéme TOI 1338. To, čo sa zdalo ako hviezdne zatmenie, sa napokon ukázalo ako planéta, ktorú vedci predtým nepoznali.

Bližšia charakteristika novej planéty…

Podľa oficiálneho vyhlásenia NASA sa TOI 1338 b nachádza v konštelácii nazývanej Pictor, ktorá je vzdialená približne 1 300 svetelných rokov od našej planéty. Aby ste pochopili, ako ďaleko je, tak musíte vedieť, že Slnko je od Zeme vzdialené iba sedem až deväť svetelných minút. TOI 1338 b je tiež 6,9-krát väčšia ako Zem a je umiestnená niekde medzi Saturnom a Neptúnom. Najzaujímavejšou vecou tejto novoobjavenej planéty je však fakt, že obieha okolo dvoch hviezd. Hviezdy sa otáčajú okolo seba a dokončenie každej obežnej dráhy trvá 15 dní. Jedna z dvoch hviezd je o 10% väčšia ako Slnko.

, Iba 17-ročný študent objavil po 3 dňoch stáže v NASA novú planétu, čím ohromil všetkých
Foto od youtube

Veľký objav…

Tento úspech mladého chlapca bude mať ešte veľké dôsledky. NASA totiž oznámila objav na svojom 235. stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti a tiež na svojich webových stránkach. Vesmírna agentúra tiež predložila dokument, ktorý dospievajúci spoluautor vypracoval na vedecké preskúmanie. Je to prvá kruhová planéta zachytená systémom TESS. Planéty, ako sú tieto je navyše ťažké odhaliť, pretože typické softvérové systémy ich zamieňajú za hviezdne zatmenia. Preto sú stážisti ako tento mladík pre projekt takí cenní.

Wolf je ešte stále mladý chlapec, ktorý však presne vie čo chce a už teraz si plánuje svoju budúcnosť. Dúfa, že sa dostane na prestížnu vysokú školu a svoju kariéru si predstavuje v astrofyzike a fyzike.

 

 

Zdroj

, Iba 17-ročný študent objavil po 3 dňoch stáže v NASA novú planétu, čím ohromil všetkých
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.