Čo ak by ste mohli žiť dlhšie vďaka tomu, že budete robiť čo najviac toho, čo vás baví? Znie to možno ako niečo nepravdepodobné, no Japonci tomu veria. Dôkazy tejto teórie nájdete v komunite na ostrove Okinawa, pretože jej obyvatelia majú najvyššiu priemernú dĺžku života na svete. Z veľkej časti zdieľajú aj oddanosť japonskej filozofii známej ako ikigai, ktorá sa jednoducho prekladá ako šťastie vyplývajúce z toho, že osoba je zaneprázdnená činnosťou, ktorá má pre ňu zmysel  (iki – žiť,  gai- mať zmysel)

Japonci
Prečo žijú Japonci tak dlho?

Ogimi, priateľská dedina s 3 000 najdlhšie žijúcimi obyvateľmi sveta, je známa krásnym výhľadom na oceán, častými spoločenskými stretnutiami, súkromnými záhradami a obyvateľmi, ktorí sa neustále usmievajú a žartujú. Obyvatelia majú omnoho menej chronických chorôb ako väčšina ľudí, a to vrátane rakoviny a srdcových chorôb a aj ich miera demencie je výrazne pod celosvetovým priemerom. Otázkou teda je ako a prečo? Na túto tému existujú rôzne knihy, ktoré vysvetľujú tento fenomén, vrátane  „Modré zóny: Poučenie pre dlhší život od ľudí, ktorí prežívajú najdlhšie“.

Odpoveď na dlhovekosť je kombinácia viacerých faktorov, ktoré zahŕňajú stravu, pohyb/cvičenie a taktiež skutočných priateľov žijúcich v komunite. Tamojší obyvatelia majú spoločné to, že vedú jednoduchý a zdravý život, trávia veľa času vonku a tiež veľa času s priateľmi, no v neposlednom rade majú dostatok spánku.

TIP na článok: Zaujímavosti o Japonsku


Japonci však pridali na tento pomyselný zoznam aj spomínané ikigai. Toto slovo sa občas používa ako synonymum k cieľu, vášni, významu, poslaniu, povolaniu či riadeniu. Ak si všetky tieto pojmy spojíte, dostanete ikigai.

Nájdenie svojho ikigai

Ako ho teda nájsť? Opýtajte sa sami seba otázky ako: Čo mám rád? V čom som dobrý? Za čo môžem zaplatiť? Čo svet potrebuje? Keď nájdete odpoveď, ktorá vyhovuje všetkým štyrom otázkam, je to vaša ikigai. Ďalším spôsobom ako definovať svoje vlastné ikigai je jednoducho sa opäť opýtať sám seba otázky: Prečo ráno vstávam? Čo má motivuje?igikai

Existuje aj takzvaná franklova logoterapia, ktorej cieľom je pomôcť pacientom nájsť ich zmysel či účel v živote. Terapia je teda jedným zo spôsobov, ako nájsť svoje ikigai, ktoré sa tiež označuje ako existenčné palivo, ktoré vás motivuje žiť dlho a šťastne. Sledujte svoju zvedavosť a intuíciu, venujte sa aj sebapoznaniu. Nájdite aktivitu, ktorú máte radi, obklopte sa ľuďmi, ktorých máte radi a zostaňte verní tomuto vnútornému kompasu. „Vo vašom vnútri je vášeň, jedinečný talent, ktorý dáva vašim dňom zmysel a núti vás zdieľať to najlepšie zo seba až do samého konca,“ tvrdia odborníci, ktorí sa venujú franklovej logoterapii.

Keď raz nájdete svoje ikigai, je to navždy

Japonci dokonca nepoznajú slovo, ktoré by označovalo „odchod do dôchodku“ ich život má zmysel od začiatku až dokonca. “ Samozrejme,že to nie je ľahké a moderný uponáhľaný život nám často znemožňuje robiť to, čo pre nás naozaj má zmysel, faktory ako peniaze, vplyv, úspech či byť obľúbený svojím okolím nás často brzdia pri hľadaní nášej motivácie. To vás však nesmie zastaviť.“ Zhodujú sa autori knihy o ikigaki Gacía a Miralles.  Iný autor, ktorý sa venuje štúdiu ikigai Ken Mogi zase odporúča:

  • Sústrediť sa na detaily
  • Prijať samého seba
  • Vedieť sa spoľahnúť na druhých
  • Užívať si
  • Ostať prítomný

Knihy o ikigai

Ak vás tématika životnej filozofie Japoncov zaujala, oveľa viac nájdete v spomenutých kníhách v článku.

Dan Buettner – Modre Zóny

Reportér National Geographic  precestoval celý svet aby zistil, čo majú spoločné národy, ktoré sa dožívajú obdivuhodného veku. Našiel mnoho spoločných faktorov, ktoré môžete aplikovať tiež. Okrem iného zistil, že životnú filozofiu podobnú ikigai majú aj iné národy.

Héctor García, Francesc Miralles – IKIGAI

Kniha zaoberajúca sa konkrétne touto japonskou filozofiou. Kniha sa opiera o reálne rozhovory s japonským obyvateľstvom . Rovnako v nej nájdete praktické rady ako podľa ikigai žiť tiež.

Ken Mogi – Malá kniha o ikigai

Ken Mogi je japonský neurovedec, ktorý vás zásobi praktickými radami ale aj postrehmi a múdrosťami Japoncov.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.