Indiáni alebo „domorodí Američania“ žili na Americkom kontinente ešte oveľa skôr, ako ho osídlili kolonisti z Európy. Žili si tam ako keby svoj nerušený život a na choroby zomierali len veľmi zriedka. Vlastne takmer žiadne nepoznali, až pokiaľ ich nedoniesli práve Európania. Prečítajte si niekoľko veľmi zaujímavých faktov o „červených ľuďoch“.

 

american indians fotografia
Foto od 12019

Fakt č. 1: Keď Európania migrovali do Ameriky, priniesli so sebou množstvo zvierat, ako sú napr. ovce a ošípané, ktoré títo domorodí ľudia nikdy predtým nevideli.

Fakt č. 2: Niekoľko tisíc Indiánov slúžilo počas prvej svetovej vojny dobrovoľne. Čiastočne preto, aby ich ctili a bolo im udelené občianstvo tak, ako si pôvodné obyvateľstvo krajiny zaslúži.

Fakt č. 3: Štát Oklahoma dostal svoje meno zo slov „okla“ a „humma“, čo znamená „červený ľudia“. Podobne aj Utah získal svoje meno od kmeňa Ute, čo znamená „ľudia z hôr“.

Fakt č. 4: Slávny účes „Mohawk“ bol spojený s kmeňom s rovnakým názvom. A zaujímavé bolo, že členovia tohto kmeňa si vytrhávali vlasy namiesto toho, aby si ich holili.

Fakt č. 5: Domorodí Američania, ako napríklad Haida, robili totemy mimo svojich domovov, a to preto, aby tak dali najavo postavenia svojej rodiny.

american indians totem fotografia
Foto od Tim Evanson

Fakt č. 6: Mnohé ženy – Indiánky, boli známe ako skvelé ostreľovačky a dobre jazdkyne na koni.

Fakt č. 7: Ešte predtým, ako Európania prišli do Ameriky, osadníci ako Clovis lovili kone pred približne 12 000 rokmi. Práve Európania boli tí, ktorí znovu zaviedli kone do americkej indiánskej kultúry a dramaticky ju zmenili. Používali ich na prepravu, poľovníctvo aj počas vojny.

Fakt č. 8: 566 domorodých amerických kmeňov je federálne uznaných.

Fakt č. 9: Mnohé celebrity tvrdia, že majú indiánske korene. Medzi ne patria Cher, Anthony Quinn, Ava Gardner, James Earl Jones, Anne Hathaway, Megan Fox, Brad Pitt, Angelina Jolie, Johnny Depp, Kevin Costner, Whitney Houston, Dolly Parton, Jimi Hendrix, Elvis Presley či Oprah Winfrey a ďalší.

Fakt č. 10: Ishi (1860-1916) bol vo svojej dobe známy ako „posledný divoký indián“ v Amerike. Patril k malému kmeňu menom Yana, ktorý bol zničený. V roku 1911 ho vo veku 50 rokov našli. Až do smrti Ishiho antropológovia študovali.

american indians ishi fotografia
Foto od Kordspace

Fakt č. 11: Domorodí Američania zámerne ohýbali stromy. Niektoré z nich sa zachovali do dnešného dňa.

Fakt č. 12: Alexander Graham Bell – vynálezca telefónu, sa naučil jazyk Mohawk, ktorý neskôr preložil a zdokumentoval.

Fakt č. 13: Joseph Medicine Crow (1913-2016) – vojnový šéf, autor a historik slúžil v druhej svetovej vojne. Za jeho prácu ho ocenil sám prezident Barack Obama prezidentskou medailou slobody ešte v roku 2009. Bol to posledný žijúci vojnový náčelník kmeňa.

Fakt č. 14: Pocahontas je jednou z najslávnejších Indiániek celej histórie. Hoci významne prispievala k vysporiadaniu situácie s kolóniou Jamestown, veľká časť jej života zostáva záhadou.

Fakt č. 15: Pred príchodom Európanov na americkú pôdu prakticky nepoznali Indiáni žiadne ochorenia a len veľmi výnimočne zomierali kvôli chorobám. Predpokladá sa, že Európania a kolonisti zaviedli choroby ako sú osýpky, týfus, chrípka, tuberkulóza, cholera, kiahne a iné.

american indians ishi fotografia
Foto od luotsuki

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.