asteroids fotografia
Foto od NASA Goddard Photo and Video

Dva vesmírne kamene, ktoré krúžili po páse asteroidov slnečnej sústavy, a ktoré nezávisle od seba spadli na Zem v roku 1998, majú nakoniec niečo spoločné. Sú to prvé meteority so známkami života. Našli sme v nich vodu a zmes rôznych komplexných organických zlúčenín, ako je napríklad uhľovodík, alebo aminokyseliny.

Detailnejší prieskum chemického zloženia maličkých modrých a fialových kryštálov, ktoré sa nám podarilo z týchto meteoritov pozbierať, pomohol určiť možného spoločného „rodiča“ týchto asteroidov. Ide o hnedú trpasličiu planétu Ceres a asteroid Hebe, z ktorého pochádza väčšina meteoritov, ktoré dopadajú na Zem.

Tento výskum bol publikovaný včera, 10.1.2018, v denníku Science Advances a predložil nám prvý skutočný chemický rozbor týchto kryštálov. Voda v nich je vraj stará až 4,5 miliardy rokov, čo je približne doba, keď sa naša slnečná sústava len rozvíjala. Nie je to žiadny priamy dôkaz mimozemského života, no ukazuje nám zaujímavú pravdu o tom, že istá forma života mohla existovať aj dávno pred tým naším. Queenie Chan, doktorka a vedkyňa, ktorá viedla tento výskum, potvrdila, že ide o historický prvý skutočný objav organického materiálu vo vesmíre (v tomto prípade z vesmíru).

,,Práve sa pozeráme na kombináciu organických materiálov, ktoré môžu kľudne viesť k stvoreniu života – voda a aminokyseliny, potrebné pre tvorbu proteínov.“

ZDROJ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.