Čím inteligentnejší chlap, tým lepšie pre váš vzťah. Prečo je to tak?

1170

Susan Krauss Whitbourne, Ph.D., ABPP, je emeritnou profesorkou psychologických a mozgových vied na Univerzite v Amherst, Massachusetts. Je tiež pomocnou profesorkou na Katedre gerontológie a súčasťou Gerontologického ústavu na Univerzite v Bostone, Massachusetts. Autorka 180 článkov s posudkom, kapitol v knihách a 20 kníh. Je častou komentátorkou miestnych, národných a medzinárodných médií a objavila sa aj v rôznych reláciách. Jej výskum sa zaoberá širokou škálou tém súvisiacich s vývojom dospelých a starnutím vrátane rozvoja osobnosti v strednom veku a v neskoršej dospelosti.

Na blogu Psychológia dnes sa venuje rubrike Naplnenie v každom veku. V jednom zo svojich článkov sa vyjadrila k novému výskumu, ktorý odhaľuje: Čím inteligentnejší chlap, tým lepšie pre váš vzťah.

Prečítajte si ako to vidí profesor s kolegami z Fínska a aj pohľad na štúdiu od profesorky Whitbourne.

zdroj: freepik.com

Mať partnera, ktorý bude verný, je určite jeden z najžiadanejších cieľov, ktoré môže každý mať v dlhodobom vzťahu. Keby ste len dokázali predpovedať, či súčasný alebo budúci partner splní tento cieľ, o koľko jednoduchší a šťastnejší by bol váš život. Nová štúdia od Jaako Aspara a kolegov (2018) z Ekonomickej Univerzity v Helsinkách (Fínsko) naznačuje, že pokiaľ ide o výber mužského partnera, ten múdrejší je lepšia voľba.

Výskum od Aspara a kolektívu

Aspara a kol. píše z evolučnej perspektívy, ktorá slúži ako pozadie ich štúdie. Hoci je možné túto perspektívu kritizovať, je dôležité vysvetliť ich odôvodnenie. Autori poznamenávajú, že inteligencia by mohla mať priamy vplyv na „spôsobilosť“ manželských partnerov „prežiť a podporovať potomstvo“, ale aj nepriamy vplyv na schopnosť múdrejších mužov dosahovať vyššie príjmy. Ak sa budete riadiť touto logikou, je to mužský intelektuálny potenciál, ktorý vytvára evolučný imperatív. Muži potrebujú väčšiu inteligenciu, aby dokázali priťahovať ženy, ktoré budú chcieť mať vlastné deti. Navyše, vyšší intelekt inteligentného muža by ho mal tiež urobiť žiadanejším, v zmysle, že si ho žena bude chcieť udržať, argumentujú autori, kvôli jeho väčšej „kondícii“.

Aspara a jeho kolegovia mohli čerpať z rozsiahleho úložiska vojenských odvodových údajov od takmer 200 000 fínskych mužov vo veku od 18 do 45 rokov. Miera inteligencie pozostávala zo 120-bodového testu, ktorý bol vykonaný pri vstupe do fínskych obranných síl. V čase ich prvotného hodnotenia boli zhruba dve tretiny slobodné. Ich vek a oblasť bydliska sa zhodovali so ženatými mužmi a všetkých sledovali 5 rokov, počas ktorých sa ich rodinný stav v oboch bodoch získal z oficiálnych vládnych záznamov. Medzi ďalšie premenné záujmu indexovania sociálnej triedy patrili príjem, jazyková skupina, náklady na dochádzanie, vek a pobyt v hlavnom meste. Autori navyše použili vlastnenie auta ako hmatateľný ukazovateľ stavu z hľadiska veľkosti, ako aj z hľadiska roku výroby, pričom väčšie a novšie autá mali vyšší status. Test inteligencie zahŕňal škály merajúce numerické, verbálne a neverbálne schopnosti. Tento test absolvovala veľká väčšina (70%) dostupnej populácie.

Vplyv inteligencie na manželstvo

Zistenia ukázali, že inteligencia a manželská história skutočne súviseli. V každej z piatich vekových skupín použitých na klasifikáciu mužov v štúdii až po tých v 41 až 45 ročnej skupine podiel mužov, ktorí sa oženili a zostali ženatí, stúpal s každým zvýšením celkovej inteligencie. Podrobnejšie analýzy porovnávajú typ intelektuálnych schopností a vplyv veku a sociálneho postavenia meraných príjmom a tým tak dôležitým automobilom.

zdroj: freepik.com

Možno preto, že manželská história má tendenciu viac kolísať do 45 rokov, vplyv inteligencie na mužov v tejto štúdii bol badateľný v mladších skupinách. Pravdepodobnosť svadby obzvlášť silne súvisela s verbálnou inteligenciou a všetky tri zložky intelektuálnych schopností súviseli rovnako s pravdepodobnosťou rozvodu. Napriek tomu, že v manželskej rovnici boli zvýhodňovaní aj muži s novšími a väčšími autami, vplyv inteligencie zostal značný aj po tom, ako boli tieto efekty štatisticky kontrolované.

Zdá sa teda, že verbálna inteligencia súvisí so schopnosťou mladšieho muža priťahovať partnera a celková inteligencia so schopnosťou vyhnúť sa rozchodu s partnerom. Je však dôležité mať na pamäti, že so skóre od takmer celej populácie malé rozdiely nadobúdajú štatistickú významnosť pomerne ľahko. Pravdepodobnosť sobáša do šiestich rokov od prvého testovania osôb s vysokou verbálnou inteligenciou bola 0.17, zatiaľ čo intelektuálne znevýhodnení mali pravdepodobnosť nájdenia partnera na sobáš 0.11. Podobne sa pravdepodobnosť zotrvania v manželstve pohybovala na dolnej hranici od 0.91 do 0.93 na hornom konci celkovej stupnice inteligencie. Vlastníctvo veľkého nového auta, ktoré malo vyšší vzťah k manželskej histórii než inteligencia, bolo vo svojom absolútnom účinku stále dosť malé.

Inteligencia vo vzťahu

Vyzerá to tak, že ženy chcú múdrejších mužov, ale chcú aj mužov s peknými autami. Pokiaľ výsledky podporujú výhodu vysokej inteligencie (najmä verbálnej) v dlhodobých vzťahoch, stále by sme sa mohli čudovať záveru autorov, že „Súbežne s účinkom tajomného chvosta páva na úspech v jeho párení … ľudská inteligencia má priamy pozitívny vplyv na vyhliadky na párenie ľudí v súvislosti s manželstvom.“ Radšej ako „vyriešiť predchádzajúcu neistotu v evolučnej teórii“, mohli zistenia hovoriť o myšlienke inteligencie a celkovo kvalite vzťahov? Múdrejší muži, najmä tí, ktorí sa dokážu vyjadriť, môžu byť lepší v diskusii o svojich pocitoch, pretože používajú zrozumiteľnejší spôsob. A to ako pri vytváraní, tak aj udržiavaní vzťahov. Ďalej autori tvrdia, že pre mladšie ženy aj napriek tomu, že sú „náročnejšie na ukazovatele finančnej podpory a zdravotnej kondície svojich partnerov“ má na výber partnera inteligencia silnejší dopad. Znovu, môžu zistenia naznačovať, že verbálne inteligentnejší muži sú tak isto viac zrozumiteľnejší a zrelší?

zdroj: freepik.com

Teraz sa možno čudujete nad povahou žien, ktoré hodnotia intelektuálnu zdatnosť svojich partnerov alebo potenciálnych partnerov. Ak veríme, že keď sú všetky ostatné veci rovnaké, ženy dávajú prednosť jasnejším mužom, druhým kúskom hádanky je, či títo jasnejší muži budú považovať ich partnerky za dostatočne pôsobivé na to, aby ich cez to všetko dostali. Sú schopné viesť intelektuálne stimulujúce rozhovory, najmä potom, čo počiatočný príval romantickej príťažlivosti pominie? (Stojí za zmienku, že ženy, ktoré sú veľmi inteligentné, sa tešia stabilnejším a trvalejším manželstvám.) Avšak, pretože išlo o korelačnú štúdiu, nevieme či sú múdrejší muži pre ženy žiadanejší alebo či múdrejší muži chcú častejšie dlhodobé vzťahy.

Záver

Aby sme to zhrnuli, evolučné otázky bokom, fínska štúdia podporuje tie vyšetrovania, ktoré spájajú aspekty inteligencie s niektorými mierami životného úspechu. To aj vrátane výskumu, ktorý ukazuje, že ľudia s vysokou inteligenciou nielenže môžu, ale aj majú veľmi úspešné vzťahy. Bez ohľadu na to, či sú ľudia ako pávy, zdá sa, že rozvoj tých vlastností, ktoré vám umožnia hovoriť s partnerom, môžu pomôcť poskytnúť vášmu vzťahu pevný komunikačný základ.

Zdroj

Viktoria Antalikova
Ahojte! Volám sa Viktória a momentálne študujem v mojom obľúbenom meste Brno. Navštevujem Vysoké učení technické v Brne, odbor Biomedicínska technika a bioinformatika. Vo svojom voľnom čase rada čítam knihy, chodím do prírody, píšem články a trávim čas s kamarátmi a rodinou.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre