Sopka, ktorá bola neaktívna presne 781 rokov, sa nečakane prebudila. Výbuch spôsobilo jedno silnejšie a tiež častejšie zemetrasenia, ktoré boli v posledných dňoch na Islande zaznamenané. Na záberoch vidieť ako sopka Fagradalsfjall chrlí lávu a ako zmenila prostredie okolo.

Foto od Facebook

Trhlina, ktorá sa objavila, je dlhá 500 – 700 metrov. Sopka sa nachádza na polostrove Reykjanes, ktorý leží 30 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík. Islandský meteorologický úrad uviedol, že erupcia Fagradalsfjall začala v piatok 19. marca, čo neskôr potvrdili aj satelitné snímky a webové kamery.

Foto od Facebook

Odborníci zistili, že niekoľko hodín predtým bolo zaznamenané zemetrasenie o sile 3,1 a to iba 1,2 kilometrov ďalej od sopky. 4 hodiny po prvotnej erupcii, mimochodom prvej od 12. storočia, pokryla láva zhruba jeden kilometer štvorcový, čo je veľkosť približne 200 futbalových ihrísk. Rannveig Gudmundsdottir, ktorý žije 8 km od sopky, povedal: „Z okna som videl červenú žiariacu oblohu. Všetci nastupovali do áut, aby sa tam išli pozrieť“.

Foto od youtube

Island je ale zvyknutý na zemetrasenia, keďže leží na dvoch tektonických doskách, ktoré sa hýbu. Avšak, za posledné týždne bolo zaznamenaných viac ako 40 000 zemetrasení, čo je obrovský rozdiel oproti počtu 1000-1300 – toľko ich tam bolo zaznamenaných za jeden rok, a to od roku 2014. Tento výbuch však nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo pre ľudí, pretože výbuch nebol veľký.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.