Najväčšie turecké mesto – Istanbul, chce riešiť problém s plastovým odpadom veľmi originálnym spôsobom. Inštaluje totiž na zastávkach metra prístroje, do ktorých ľudia nahádžu plastový odpad. No to nie je všetko, pozrite sa, čo im tento prístroj na oplátku ponúkne.

This is amazing.

Zveřejnil(a) Green Party of Canada dne Pátek 7. září 2018

Istanbul je veľmi inovatívnym mestom, ktorý vymyslel a zaviedol tento zaujímavý systém bojujúci proti odpadkom. Ľuďom totiž umožňuje vymieňať plastový odpad za mestské metro karty, ktoré však môžu využiť aj v iných formách verejnej dopravy. Sofistikované „skrinky“ budú vybavené palubným zariadením na skenovanie a priraďovanie hodnoty akémukoľvek kusu plastového odpadu, ktorý tam ľudia hodia.

Zatiaľ je v meste nainštalovaných 25 takýchto zariadení. Istanbul si však stanovil cieľ nainštalovať ich do konca roka až 100 s nádejou, že sa im takto podarí vyzbierať 17 000 ton odpadu.

Istanbul nie je jediné mesto, ktoré rieši problémy so životným prostredím pomocou svojich tranzitných systémov. 27-ročný dizajnér z Londýna vytvoril geniálny spôsob výroby veternej energie, ktorá využíva materiál podobný látkam. Ide o to, že na výrobu elektrickej energie sa vlastne využíva „vietor“, ktorý spôsobujú premávajúce vlaky i metro.

Rusko zas podporilo vo svojom metre úplne inú vec, a to cvičenie. Chceli tak ľudí aspoň trochu prinútiť k fyzickej aktivite. Do metra nainštalovali prístroj, ktorý dá letenku zadarmo každému, kto za 2 minúty urobí 30 drepov. 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.