V Japonsku zaznamenali vôbec prvý prípad na svete, kedy žijúca osoba darovala časť svojich pľúc na transplantáciu. Pľúca istej ženy boli koronavírusom vážne poškodené a podstúpila 11-hodinovú operáciu, počas ktorej dostala fungujúce časti pľúc.

, Japonke nakazenej Covidom-19 lekári transplantovali pľúca od živých darcov a je to prvý prípad na svete

Tento chirurgický zákrok uskutočnili vo fakultnej nemocnici Kjóto a podieľal sa na ňom tím 30 lekárov. Žene transplantovali pľúcne tkanivo od jej manžela aj syna. Obaja muži boli po operácii v stabilizovanom stave. Manžel daroval časť svojich pľúc z ľavej strany a syn sa vzdal časti pľúc z pravej strany.

Po úspešnej operácii hrudný chirurg Hiroshi Date, ktorý viedol celú operáciu povedal toto: „Ukázali sme, že je možné transplantovať pľúca, a to aj od živých darcov. Táto operácia je liečbou, ktorá dáva nádej ľuďom, ktorí kvôli Covidu-19 utrpeli vážne poškodenie pľúc“. Je to tak prvá transplantácia pľúc, na ktorej sa podieľali živí darcovia.

, Japonke nakazenej Covidom-19 lekári transplantovali pľúca od živých darcov a je to prvý prípad na svete

Koronavírus je nebezpečný aj kvôli tomu, že na niektorých ľudí má dlhotrvajúce a veľmi nepríjemné účinky aj po tom, čo tento vírus prekonajú. Štúdia vykonaná v Číne ukázala, že až 76% ľudí z 1 700 majú najmenej jeden príznak aj mesiace po infikovaní sa vírusom.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.