Japonsko plánuje vypustiť rádioaktívnu vodu z elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. Odkedy došlo v roku 2011 ku katastrofe sa vedú debaty o tom ako zlikvidovať viac ako milión ton kvapaliny.

Foto od Pixabay

Zatiaľ čo chladiace systémy v jadrovej elektrárni spočiatku odolávali prírodnej katastrofe, tak neskôr napokon aj tak zlyhali, čo viedlo k úniku veľkého množstva rádioaktívneho materiálu do vody. Odkedy vybuchla elektráreň v Černobyle, táto katastrofa v Japonsku bola jediná, ktorá sa jej svojimi parametrami priblížila. 

Predseda japonskej vlády Yoshihide Suga sa vyjadril, že voda by sa mohla vypustiť do oceánu a to aj napriek obrovskému odporu ochrancov životného prostredia, rybárov aj ďalších skupín. Takáto akcia však môže spôsobiť obrovské škody najmä v rybárskom priemysle.

Foto od Facebook

Samotná príprava predtým ako sa voda vypustí do oceánu by trvala ešte dva roky a následne by trvalo ešte ďalších 30 rokov, kým sa tento odpad bezpečne zlikvidoval. Proti tomuto plánu sa však postavili aj bežní ľudia, teda široká verejnosť, čo ukázal prieskum. 51% respondentov odpovedalo, že je proti takejto likvidácii rádioaktívnej vody a iba 18% je za.

Organizácia Greenpeace sa už dávnejšie vyjadrila, že jediným prijateľným riešením je dlhodobé skladovanie a postupné spracovanie kontaminovanej vody.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.