Viete si predstaviť drevené satelity? Nuž, Japonci vedia a práve na nich pracujú. A prečo si vybrali tento materiál má viacero dôvodov. Keď satelity prestanú plniť svoju úlohu jednoducho sa rozpadnú a vrátia sa do atmosféry, čo spôsobuje znečistenie. Japonsko teda pracuje na drevených satelitoch, čím sa znížia najmä emisie.

Očakáva sa, že v nasledujúcom desaťročí sa do atmosféry vypustí až 990 satelitov a spôsobí to veľký problém. Staré satelity sa totiž vrátia na zem a spôsobia ekologické problémy. Navyše, aktuálne krúži nad planétou až 6 000 satelitov a 60% z nich sa už nepoužíva. Tieto veľké konštrukcie predstavujú problém aj vtedy, keď sa nerozpadnú. A keďže každým rokom bude neustále počet satelitov pribúdať, tak bude automaticky aj viac odpadu. Vedecký a odborný tím v Japonsku sa však s tým snaží bojovať. 

Univerzita v Kyoto spolu s lesníckou spoločnosťou začali spolupracovať na skúmaní drevených materiálov, ktoré následne použijú pri výrobe satelitov. Chcú to zabezpečiť tak, aby drevo sa bezpečne vrátilo na zem bez uvoľňovania nebezpečných emisií a odpadu. „Znepokojuje nás skutočnosť, že satelity, ktoré sa vracajú do atmosféry horia a vytvárajú malé čiastočky oxidu hlinitého, ktorý sa pohybuje v horných vrstvách atmosféry mnoho rokov. Ovplyvňuje to životné prostredie na našej planéte,“ povedal profesor z univerzity Kyoto.

Výskumný tím teraz bude pracovať na tom, aby vyvinuli dostatočne dobrý technický model. Ako presne dokážu drevo dostať do vesmíru a ako budú satelity konštruované jasné verejnosti nie je, pretože ide o „tajomstvo vývoja a výskumu“.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.