Zdá sa, že pacientom s Parkinsonovou chorobou svitá nádej. Vôbec po prvýkrát sa podarila japonským neurochirurgom veľmi nezvyčajná operácia. Pacientovi s Parkinsonovou chorobou implantovali „preprogramované“ kmeňové bunky. A ak bude liečba pokračovať úspešne aj naďalej, mohli by začať s liečbou ďalších pacientov už v roku 2023.

brain fotografia
Photo by TheDigitalArtist

Parkinsonovu chorobu spôsobuje nedostatok buniek v mozgu, ktoré produkujú dopamín a ten je nevyhnutný pre náš mozog. Pokles dopamínu spôsobuje chvenie, pokles motorických funkcií a môže spôsobiť aj demenciu.

Vedci z univerzity Kyoto v Japonsku sa pokúšajú zvrátiť túto chorobu pomocou darovania kmeňových buniek, ktoré boli odobraté inému pacientovi, aby ich potom mohli „preprogramovať“ do embryonálnych buniek. Tieto preprogramované embryonálne bunky potom môžu byť vyvinuté do neurónov produkujúcich dopamín.

Niektorí vedci sa však obávajú, aby aplikácia týchto buniek nemala za následok zhubné nádory. Výskumný tím dostal povolenie na to, aby reálne vyskúšali prvý typ tohto zákroku v júli a takejto hrozby sa neobávajú. Predtým túto liečbu skúšali na opiciach a počas ich dvojročnej štúdie nezaznamenali žiadny nádor.

Lekári vstrekli 50-ročnému pacientovi s touto zákernou chorobou injekciu, ktorá obsahovala 2,4 milióna špeciálnych buniek. Zatiaľ neboli zaznamenané žiadne závažné nežiadúce reakcie. Ak pacient bude aj naďalej dobre reagovať na liečbu, tím implantuje do mozgu pacienta ďalších 2,4 milióna buniek. Neskôr chcú overiť túto techniku liečby tak, že liečbu podstúpia ďalší 6 pacienti, a to do konca roku 2020, aby dokázali, že liečba je naozaj bezpečná a účinná.

Vedci dúfajú, že získajú dostatok dôkazov na to, aby táto liečba bola komerčne dostupná pre všetkých pacientov v Japonsku, a to do roku 2023.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.