Chcete začať každý deň s jasným zameraním na to, čo chcete dosiahnuť? Chcete vedieť, že to, čo dnes dosiahnete, budú úspechy, ktoré splnia vaše potreby, túžby a životné ciele? Ak sme úprimní, som si istý, že by sme všetci chceli byť v takom stave, v ktorom máme mentálnu jasnosť.

Nanešťastie, bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme alebo nie, máme tendenciu dovoliť stále uponáhľanejšiemu svetu vojsť dovnútra. To vytvára obrovské rozptýlenie, ktoré nás odvádza od sústredenia sa na to, čo chceme. Umožňujeme negatívnym správam a sociálnym médiám, aby nás hnevali, deprimovali a rozrušovali. Tieto emócie spôsobujú, že sme nerozhodní a nesústredení.

Dovoľujeme si žiť v minulosti – kde chyby, ktorých sme sa dopustili a nespravodlivosti voči nám spôsobujú, že sa cítime nahnevaní a zdrvení. Všetky tieto rozrušenia, vonkajšie udalosti, nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu a minulé negatívne životné skúsenosti zahmlievajú naše mentálne zameranie. Posúva nás to k zameraniu sa na negatíva, ktoré narúšajú mentálnu jasnosť a fantastickú budúcnosť, ktorú by sme všetci mohli mať ak by sme sa zamerali iba na to čo chceme dosiahnuť a na kroky, ktoré musíme urobiť aby sme ich dosiahli.

Carl Pullein je uznávaný kouč produktivity a časového manažmentu, ktorý pomohol tisícom ľudí na celkom svete zlepšiť sa v riadení času a stať sa produktívnejšími pomocou technológie, ktorú každý deň nosia so sebou. Prináša 12 jednoduchých stratégií, ktoré vás zavedú správnym smerom, aby ste získali duševnú jasnosť a vedeli, čo od každého dňa chcete.

zdroj: Denys Nevozhai / unsplash.com

1. Choďte na prechádzku

Akákoľvek forma cvičenia vám vyčistí myseľ, ale jedným z najúčinnejších spôsobov je prechádzka v prírode. Ak nežijete v blízkosti prírody, tak dokonca aj dvadsať až tridsať minút prechádzky po vašom okolí bude mať rovnaký účinok. Samotný akt pohybu uvedie vašu myseľ do pozitívnejšieho stavu, ktorý vám pomôže veci premyslieť efektívnejšie.

2. Ráno pite citrónovú vodu

Začal som piť citrónovú vodu každé ráno asi pred dvoma rokmi a bol som prekvapený, ako som sa cítil zdravší, duševne jasnejší a bdelý do dvadsiatich minút. Mnoho zdravotníckych pracovníkov odporúča vypiť pohár citrónovej vody (polovicu citrónu vytlačeného do pohára vody), ktorý vám poskytne výhody pre fyzické zdravie. Ale keď sa cítite fyzicky zdravý, cítite sa zdravý aj duševne.

Naša myseľ a telo spolupracujú. Ak sme fyzicky chorí, necítime sa dobre duševne. Keď sa cítime energickí a živí, cítime sa fantasticky a naše emocionálne pocity sa zvyšujú. To znamená, že malé ranné povzbudenie pitím citrónovej vody zvýši nielen vaše fyzické zdravie, ale priamo zlepší aj vaše duševné zdravie.

3. Naplánujte si deň vopred

Keď si naplánujete deň vopred, začnete deň s vedomím toho, čo chcete dosiahnuť. Väčšina ľudí nikdy nerozmýšľa nad tým, čo chcú dosiahnuť. Namiesto toho umožňujú udalostiam diktovať, čo majú robiť. Udalosti len zriedka fungujú vo váš prospech, pretože sú často krízami ostatných a vy nakoniec pracujete na plánoch iných ľudí a nerobíte nič pre svoje ciele.

Ak viete, čo chcete dosiahnuť predtým než začnete deň, máte jasnejšie v tom, čo chcete a pravdepodobne sa to aj splní.

zdroj: Glenn Carstens Peters / unsplash.com

4. Pozrite sa na celkový obraz

Ďalším spôsobom, ako dosiahnuť duševnú jasnosť, je pozrieť sa na celkový obraz. Mali ste niekedy pocit, že len zaškrtávate políčka? To sa stane, keď sa zachytíme v procese a stratíme dôvody, prečo niečo robíme.

Keď si sami sebe pripomeniete, čo chcete a prečo to robíte, ostane vám jasno v tom, čo a prečo niečo robíte.

5. Jasno vo svojich výsledkoch

V súvislosti s predchádzajúcim bodom nikdy nestrácajte dohľad nad tým, čo sa snažíte dosiahnuť. Príliš často je proces stanovený pred začatím projektu a nikto sa nepozastavuje nad otázkou, či vás to, čo robíte každý deň, posúva správnym smerom. Často ide o „ticho, robíme pokroky“. Ak vás však tento pokrok stále viac vzďaľuje od toho, čo sa snažíte dosiahnuť, bude to len zbytočné úsilie.

Často kontrolujte svoje výsledky. Ak napríklad chcete schudnúť, postup je jednoduchý – jedzte menej, viac sa hýbte. Ak však jete menej a viac sa hýbete a vaša váha neklesá, musíte skontrolovať svoj výsledok a rozhodnúť sa, čo je potrebné zmeniť, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.

6. Identifikujte, čo je pre vás dôležité

Ak neviete, kam mierite, ako sa vôbec dozviete, že ste sa tam dostali? Ľudia sú úžasné tvory. Sme jedineční, pretože sme jediné živé bytosti, ktoré sa môžu rozhodovať, čo je príčinou mnohých našich problémov.

Ak zasadíte strom, tak všetko, čo ten strom dokáže je narásť do maximálneho potenciálu, ktorý je daný jeho prostredím. Všetky živé bytosti až na ľudí nemajú na výber – rastú naplno.

Na druhej strane si ľudia môžu vyberať a väčšina ľudí sa rozhodne nežiť podľa svojho maximálneho potenciálu. Radšej by sme sedeli na pohovke, skrolovali sociálne siete, namiesto toho, aby sme na sebe pracovali, aby sme boli lepšími.

Ak chcete prežiť svoj život na maximum, rozhodnite sa, čo je pre vás dôležité, a urobte všetko pre to, aby sa to stalo. Keď viete, čo chcete a prečo to chcete, ste na 80% cesty tam. Zostávajúcich 20% je úsilie, ktoré vynaložíte, aby ste to dosiahli.

zdroj:
Pablo Merchán Montes / unsplash.com

7. Dávajte si pozor na 5 kľúčových oblastí starostlivosti
o seba

Existuje 5 oblastí života, na ktorých musíte pracovať každý deň. Ide o spánok, jedlo, vodu, cvičenie a plánovanie.

Spánok: Ak nemáte dostatok spánku, funkcia vášho mozgu sa výrazne zníži. Klesne vaša schopnosť pamätať si, koncentrovať sa, bojovať s chorobou a mnoho ďalších. Ak nebudete dostatočne spať, nebudete mať veľa mentálnej jasnosti.

Jedlo: To, čo si dáte do tela, vás vyživuje. Ak má vaše telo vysoký obsah rafinovaných sacharidov, cukru a nezdravých tukov, vaše telo musí pracovať oveľa tvrdšie, aby udržalo rovnováhu vášho tela, a to pomocou krvi a enzýmov. V zásade platí, že čím horšie jedlo (a nápoje) do tela dáte, tým menej okysličenej krvi budete mať na funkciu mozgu. Toto je dôvod prečo nastane poobedňajší útlm – príliš veľa uhľohydrátov spôsobí vo vašom tele reakciu, v ktorej sa vám zvýši hladina inzulínu v krvi, a preto sa cítite ospalý (kvalitnejšie jedlo = kvalitnejšia funkcia mozgu).

Voda: Jednou z prvých vecí, ktorá nastane pri dehydratácií je strata schopnosti koncentrovať sa. V extrémnych prípadoch dehydratácie pocítite zmätok a ďalšie oslabujúce príznaky. Ale aj malá kvapka vašej hydratácie bude mať za následok, že sa nebudete môcť sústrediť alebo mať jasnosť. Uistite sa, že pijete dostatok vody po celý deň.

Cvičenie: Cvičenie je jedným z najlepších spôsobov, ako získať späť jasnosť. Náš mozog funguje najlepšie, keď sa pohybujeme. Väčšinu ľudskej existencie sme boli skôr lovení než lovci, čo znamenalo, že sme boli v ponukách mnohých predátorov. To viedlo k tomu, že sa náš mozog vyvinul ako mechanizmus prežitia, ktorý funguje najlepšie, keď sme na úteku. Dnes je nepravdepodobné, že by sme boli v ponuke dravca, ale váš mozog to nevie. Preto, keď sa cítite v strese, chcete sa pohnúť. Ak teda chcete väčšiu jasnosť, choďte na prechádzku, zabehajte si alebo choďte do posilňovne.

Plánovanie: Ak chcete mať každý deň jasnejšie v tom, čo robíte, pripravte si plán. Nemusí to byť plán, ktorý mikromanažuje váš deň. Všetko čo potrebujete je zoznam vecí, o ktorých viete, že sa dnes musia urobiť. Keď začnete deň s vedomím čo je potrebné dosiahnuť, budete prekvapení, ako sústredený budete.

8. Dávajte si pozor na to, čo povolíte prejsť bránou svojej mysle

Jim Rohn učil: „Každý deň buďte strážnik pri dverách svojej mysle a vy sami sa rozhodujte, aké myšlienky a presvedčenia do svojho života vpustíte. Budú totiž formovať to, či sa budete cítiť bohatý alebo chudobný, prekliaty alebo požehnaný.“

Ak začnete svoj deň čítaním správ alebo skrolovaním sociálnych sietí, vpustíte do svojej mysle negativitu. Akonáhle sa tá negativita dostane do vašej mysle, ovplyvní celý váš deň.

Chráňte, čo sa vám dostane do hlavy. Začnite deň prírodou. Ak môžete, pozrite sa von, užívajte si dážď, sneh alebo slnečné lúče. Žasnite od úžasu, aký je svet okolo vás.

9. Vykonajte rutinu zdravého rána

Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako do vášho života vniesť väčšiu duševnú čistotu, je cvičiť dôslednú pozitívnu rannú rutinu, ktorá vás zameriava na váš deň. Nemusí to byť nič zložité – stačí pár minút strečingu pri pití rannej citrónovej vody alebo možno desať minút meditácie či písania denníku a niekoľko minút na prehodnotenie plánov na deň.

Ak si môžete dopriať každé ráno 30 minút, ktoré strávite sami sebou, trénujte si vlastnú starostlivosť a reflexiu. Pochopíte, že jasnosť k vám prichádza skôr, než by ste museli jasnosť hľadať.

10. Odpojte sa

Doomscrollinng (skrolovanie negativnými správami) je vec, ktorá poškodí vašu duševnú pohodu. Pri pohľade na nekonečné negatívne správy o nejakom vodcovi alebo o smrti a zničení, o tom, aký je svet nespravodlivý a ľudia, ktorí zobrazujú fiktívne dokonalé životy, v ktorých sa cítite neadekvátni, sa nikdy nebudete cítiť lepšie.

Namiesto toho si prečítajte knihu. Naučte sa niečo nové alebo meditujte. Vypnite svoje zariadenia, relaxujte a buďte vďační za to, čo máte, než aby ste boli sklamaní z toho, čo nemáte. Keď sa budete cítiť šťastní a uvoľnení budete mať oveľa jasnejšie vo svojom živote a v tom kde chcete byť. Užijete si cestu sebazdokonaľovania – zameraním sa na to, čo je na vašom svete správne a nie na to, čo je zlé.

zdroj:
Thought Catalog / unsplash.com

11. Denník

Písanie denníka je jedným z najlepších spôsobov, ako získať duševnú jasnosť. Umožňuje vám prenášať svoje myšlienky na stránku, a keď ich na stránke uvidíte, získate oveľa väčšiu predstavu o tom, čo pre vás znamenajú a čo pre to môžete urobiť (ak nejaké existujú).

Denník vám umožňuje priestor na meranie toho, kde sa nachádzate a kde chcete byť, bez rušenia a hluku z vonkajšieho sveta. Je to váš priestor. Keď si vo svojej rannej rutine vybudujete návyk na denník, pridáte do svojho repertoáru účinný nástroj všímavosti, ktorý vašej schopnosti pomôže získať mentálnu jasnosť.

12. Zbavte sa toxických ľudí vo svojom živote

Nakoniec odstráňte toxických ľudí zo svojho života. Nepotrebujete ich. Toxickí ľudia váš svet napĺňajú negativitou, zmätkom a emóciami, ktoré vám nepomôžu získať jasnosť vo svojom živote. Namiesto toho naplnia váš život pochybnosťami a zmätkom a nič z toho vám nepomôže získať väčšiu mentálnu jasnosť.

Záver

Vo svete, v ktorom dominujú 24-hodinové cykly negatívnych správ, kde sa zdá, že každý bojuje, aby predviedol svoj „dokonalý život“ a kde nás bombardujú marketingové správy, môže byť opätovne získanie mentálnej jasnosti náročné. Ale týchto 12 jednoduchých stratégií vám v tom môže pomôcť.

Sústreďte sa na svoj život a snažte sa stať svetielkom nádeje a pozitivity v tomto svete a budete zo seba cítiť radosť. Budete uvoľnení, sústredení a pripravení na každú prekážku, ktorá vám príde do cesty.

Zdroj

Viktoria Antalikova
Ahojte! Volám sa Viktória a momentálne študujem v mojom obľúbenom meste Brno. Navštevujem Vysoké učení technické v Brne, odbor Biomedicínska technika a bioinformatika. Vo svojom voľnom čase rada čítam knihy, chodím do prírody, píšem články a trávim čas s kamarátmi a rodinou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.