Svet je tajomné miesto s množstvom rôznorodých kultúr. V dnešnej dobe, keď je všetko ovládané technológiou, je ľahké skontaktovať sa s niekým v ktorejkoľvek časti sveta. Avšak ešte stále existujú kmene, ktoré nepodporujú a nepochopia naše moderné spôsoby života a ich izolované životy zostávajú nedotknuté. Avšak ľudské potreby sú preskúmať a rozpoznať neznáme. Mnohí sa preto orientujú na kmene žijúce v celkom odlišných podmienkach a chcú zistiť, ako sa líšia od bežných ľudí.

Foto od boredpanda

V roku 1991 sa podarila jednej žene takmer nemožná vec. Dostala sa do jedného z najviac izolovaných kmeňov sveta – Sentinelese, ktorý je známy práve svojou uzavretosťou a tým, že cudzích ľudí medzi seba nepúšťajú.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Madhumala Chattopadhyay viedla mimoriadnu expedíciu s jedným cieľom – kontaktovať kmeň a zistiť, ako žijú títo ľudia, o ktorých vieme, akí sú nebezpeční a agresívni. V jednom rozhovore Madhumala sa na túto tému vyjadrila takto: „Kmene sú síce primitívne čo sa týka technológií, ale spoločensky sú ďaleko pred nami.“ Tento spomínaný kmeň sa nachádza na Andamanských ostrovoch v Indickom oceáne. 

Foto od boredpanda

Sú súčasťou Andamanského ľudu a nachádza sa tam viacero kmeňov, ako Onge, Shompen a Jarawa. Aj keď ľudia žijú relatívne blízko seba, ich komunikácia s moderným svetom je drasticky odlišná. Kmeň Jarawa je známy tým, že je jedným z najviac civilizovaných, no Sentinelese je považovaný za pravý opak – je tým najnebezpečnejším a najviac izolovaným. Okrem toho, návšteva tohto miesta je momentálne požadovaná za nezákonnú. Chcú takto chrániť nie len ľud z kmeňa, ale aj tých, ktorí by tam chceli zavítať, pretože sú vystavení takmer istej smrti.

Jediná úspešná misia prišla vo vyššie spomínanom roku. Madhumala túžila stretnúť sa s takýmto kmeňom od svojich 12 rokov. A napokon, k tomuto činu ju viedol najmä fakt, že začala študovať antropológiu. Je jednou z mála ľudí, ktorým sa niečo také podarilo.

Foto od boredpanda

A aké je jej tajomstvo úspechu? Budete sa možno diviť, no boli to kokosové orechy. V momente, keď sa jej loď dostala na územie Sentinelese, všetci členovia tímu začali hádzať kokosové orechy, aby tak ukázali, že prichádzajú v pokoji a mieri. Netrvalo dlho a kmeň to prijal. Predpokladá sa tiež, že práve prítomnosť ženy bola kľúčom k úspešnému kontaktu. Dievčina neskôr navštívila aj ďalšie kmene v tejto oblasti.

Foto od boredpanda

Neskôr podstúpila ďalšiu expedíciu a bola jedinou ženou z vonkajšieho sveta, ktorá navštívila kmeň Jarawa. Tam ju taktiež prijali a nikto neočakával, že urobí to, čo urobila hneď, ako tam dorazili. S cieľom ukázať podporu a priateľstvo, Mudhamala objala jednu z členiek kmeňu. A keďže práve Jarawský kmeň je jedným z tých najmierumilovnejších, dosť rýchlo ju medzi seba prijali. Navyše, táto odvážna žena im tam robila aj doktorku.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.