Prstenec vytvorený z koralových ostrovov označovaný ako najväčší prežívajúci prírodný poklad, je totálne ničený plastami. V minulom roku bolo odstránených hrozivých 25 ton plastu z ostrovu Aldabra na Seycheloch, čo je druhý najväčší koralový atol na svete.

Foto od Pixabay

Tento odpad pozostával najmä z rybárskych sietí, fliaš, vrchnákov, ale aj obuvi. Upratovanie trvalo 980 hodín a konalo sa v priebehu piatich týždňov. Celá táto „akcia“ stála 224 538 dolárov. Vedci tvrdia, že Aldabra má najviac odpadu, aký bol kedy vôbec zaznamenaný na ktoromkoľvek ostrove. Hrozivé je, že tých 25 ton je iba 5% z odpadu a až 95% odpadu tam stále zostáva. Je známe, že pozbieranie zvyšného odpadu by trvalo ďalších 18 000 hodín práce a ďalší nemalý balík peňazí.

April Burt, vedúca výskumná pracovníčka z Oxfordskej univerzity, na túto tému povedala: „Predstavte si, že by jedno z najslávnejších múzeí na svete vyzeralo ako jeden kôš a tento odpad by znižoval hodnotu obrazov. Toto je rovnaký ekvivalent. Toto sú problémy, ktoré vytvárame po celom svete, nie je to tak len na Seycheloch, tak prečo by mal tento ostrov trpieť všetky náklady spojené s čistením?“ Aj keď sa na ostrove našli tisíce obuvi známej ako žabky, predpokladá sa, že väčšinu zvyšného plastu tvoria siete, ktoré odhadzujú priemyselné rybárske lode z celého sveta loviace tuniaky v Indickom oceáne.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.