Silu sociálnych sieti dnes pociťujú aj samotné atrakcie alebo nádherné miesta. A ako? Nuž, jednoducho. Určite to poznáte aj vy, vydáte sa na niektoré z nádherných miest, či už slovenských alebo zahraničných a okamžite pridáte dokonalú fotografiu s označením miesta. Sledujú vás pritom stovky alebo tisíce ľudí, ktorým sa miesto zapáči a najbližšie sa tam vydajú taktiež. A takto to ide až do chvíle, kým tých turistov je toľko, že je to už skrátka neudržateľné. Svoje o tom vedia aj tí, ktorí sa starajú o Národný park Grand Teton.

Tento park sa nachádza v štáte Wyoming a momentálne prežíva nepríjemné časy. Hovorca potvrdil, že kvôli zvýšenému záujmu zo strany turistov sa výrazne poškodzujú chodníčky. Údajne to všetko spôsobujú označenia polohy na instagramovej fotografii, ten má totiž dnes naozaj obrovskú silu. Správcovia parku si teraz lámu hlavu nad tým, ako by sa dala táto situácia vyriešiť. Ľudí síce vyzývajú k tomu, aby upustili od označovania polohy na svojich fotografiách, no otázne je či to bude stačiť.

View this post on Instagram

Nothing better than a red fiery sky behind a snow covered mountain! #wnexplorer 📷: @brianjohnsadventure⠀ Follow @wildnatureexplorers for more 👌⠀ Feel free to shoot us a message if you want a chance to be featured!!⭐️⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ #shotzdelight #visualambassadors #fantastic_earth #gottolove_this #stellar_shots #dreaming_landscape #hellofrom #vanlife #roam #beautifuldestinations #merknmountains #welivetoexplore #visualsofearth #folkgreen #exploretocreate #earthoutdoors #earthfocus #earthofficial #artofvisuals #earthpix #wonderful_places #bestplacestogo #discoverearth #destinationearth #grandtetons #wyoming #travellingthroughtheworld #moodnation #eclectic_shotz

A post shared by Wild Nature Explorers (@wildnatureexplorers) on

K samotnej situácii sa vyjadril aj Brian Modena – člen organizácie pre cestovný ruch parku. A povedal toto: “Jedno malé označenie, jeden veľký problém.” On a aj ostatní ľudia, ktorí sa určitým spôsobom starajú o park pripomínajú ľuďom, aby sa správali zodpovedne a udržali park divoký, to znamená taký, aký bol donedávna. Špeciálne pre túto príležitosť vznikol tiež nový hashtag s názvom “nogeotag”, pod ktorým sa skrývajú fotografie bez určenej polohy. Wyoming však nie je ani zďaleka jediné miesto, ktoré má problémy s nadmerným turizmom. O niektorých sme vám už písali skôr, teraz vám však dáme ako príklad ešte jednu časť sveta s rovnakými nepríjemnosťami.

Ako príklad si môžeme uviesť aj safari v Juhoafrickej republike. Na plotoch tejto divočiny sú zavesené tabule s výstražným textom, ktorý varuje ľudí, aby nefotografovali zvieratá, pretože touto činnosťou lákajú pytliakov. Pytliaci sú tam totiž obrovský problém a takýmto správaním im tak, aj keď nevedome, len uľahčujú “prácu”. A to všetko len za cenu toho, aby ostatní ľudia na Instagrame vedeli kde sa práve nachádzate. Treba však najskôr zvážiť či je dôležitejšie vlastné chválenie sa alebo bezpečnosť živých nevinných tvorov. To isté platí aj o nádherných miestach, ktoré svojim nezodpovedným správaním môžeme veľmi rýchlo dohnať do záhuby.

, Jedinečné miesta trápi nadmerný turizmus – ich správcovia preto prosia, aby turisti neoznačovali polohu na instagramových záberoch
Foto od Facebook

 

 

 

Zdroj

, Jedinečné miesta trápi nadmerný turizmus – ich správcovia preto prosia, aby turisti neoznačovali polohu na instagramových záberoch
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.