Po dlhej erupcii vznikol v austrálskych vodách nový ostrov. Nikto mu však neprikladal žiadnu váhu, keďže takéto ostrovy zväčša zmiznú z povrchu zemského tak rýchlo, ako sa aj objavia. Avšak, toto je celkom iný prípad. Vedci si síce mysleli, že tento malý kúsok zeme vydrží len pár mesiacov, no zostali ohromení, keď tomu tak nebolo. Kus zemského povrchu pretrval už 5 rokov a môžu ho teraz označiť za „najmladší ostrov sveta“. Dostal názov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai a vznikol po sopečnej erupcii pri pobreží Austrálie ešte v roku 2014.

Foto od youtube

Hoci existujú mnohé ostrovy, ktoré vznikli v dôsledku sopečných erupcií, je zároveň potrebné dodať, že za posledných 150 rokov vydržali viac ako niekoľko mesiacov iba 3 z nich. „V tomto prípade sa zdá, že medzi popolom a morskou vodou nastala taká chemická reakcia, ktorá mu umožnila stuhnúť viac ako obvykle,“ povedal vulkanológ Jess Phoenix. Tím výskumníkov NASA sa ešte v októbri prvýkrát vydal na štúdium tamojších skalných útvarov, modelov erózie i zveri, ktorá sa tam udomácnila. Jess označil tento novo vzniknutý útvar za veľmi jedinečný a povedal: „Máme jedinečnú príležitosť vidieť takýto ostrov. Je to skutočne fascinujúca „sopka“.“

Foto od youtube

Nielen, že ostrov pretrval dlhšie, ako sa očakávalo, ale začali na ňom dokonca rásť ružové rastliny a svoj domov si tam našli aj vtáky. Stabilita tohto miesta je práve to, čo priťahuje vedcov najviac. Výskumníci tvrdia, že ostrov by mohol existovať ešte ďalších 30 rokov. A aj to dáva výskumníkom jedinečnú šancu lepšie pochopiť, ako sa tieto útvary vlastne tvoria i to, čo vedie k ich zániku. Navyše, na ostrove možno badať veľmi podobné podmienky, aké sú aj na Marse.

Foto od youtube

Jedným z pozoruhodných objavov bolo svetlofarebné, lepkavé hlinité bahno a výskumníci ešte ani doteraz netušia, ako sa tam dostalo. „V skutočnosti sme nevedeli ani nevieme čo to je a odkiaľ sa to tam vlastne vzalo,“ povedal Jeff. Ešte stále sa všetko preskúmať nepodarilo, no vedci tam plánujú skorý návrat. „Bolo to skutočne aj pre mňa veľmi prekvapivé, no už teraz môžem povedať, že moja osobná návšteva tohto miesta je extrémne hodnotná,“ povedal Jeff.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.