Lovci zabili jednu z najznámejších ugandských horských goríl. Začiatkom tohto mesiaca zomrel v národnom parku Bwindi Impenetrable National Park 25-ročný samec menom Rafiki. Zmizol 1. júna a jeho telo našla pátracia skupina nasledujúci deň.

Foto od Wikimedia

Predpokladá sa, že Rafiki zomrel po tom, čo ho niekto trafil oštepom, ktorý ho zasiahol tak, že nemal šancu prežiť. Po Rafikiho smrti boli zatknutí štyria muži a za tento čin budú uväznení alebo budú čeliť pokute 5,4 milióna dolárov, ak ich uznajú vinnými zo zabitia ohrozeného druhu. Gorily strieborné alebo horské gorily, sú uvedené na zozname ohrozených. Podľa správy BBC News ich na tomto svete existuje už len niečo vyše 1 000.

Uganda Wildlife Authority (UWA) označila stratu Rafiki za veľmi veľkú ranu. Bashir Hangi z organizácie povedal: „Smrť Rafiki zanecháva skupinu goríl nestabilnú a existuje možnosť, že by sa mohla rozpadnúť. V súčasnosti nemá vedenie, čo by mohlo mať vážne dôsledky.“ Pred svojou smrťou bol Rafiki vodcom tejto slávnej skupiny goríl, ktorá je známa pod názvom Nkuringo a pozostáva zo skupiny 17 goríl.

Jeden z obvinených útočníkov tvrdil, že zabil gorilu v sebaobrane, keď na neho Rafiki údajne zaútočil. Deň po objavení tela gorily našli úrady v dome tohto muža niekoľko poľovníckych nástrojov, vrátane oštepu. Obvinený Felix povedal, že v parku hľadal menšie zvieratá, keď narazil na goriliu skupinu Nkuringo. Avšak, táto skupina je absolútne zvyknutá na ľudskú spoločnosť a nikdy sa nestalo, aby na niekoho gorily zaútočili.

Len minulý rok ugandská vláda schválila prísny zákon, ktorý ukladá tvrdé sankcie tým, ktorí zabíjajú ohrozené druhy. Očakáva sa, že podľa tohto nového zákona budú obvinení aj štyria zatknutí muži.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.