Bez ohľadu na to, akí sú ľudia zvedaví a koľko toho sa už podarilo preskúmať, stále existujú miesta, na ktoré nikdy nebudeme môcť vkročiť. Už sme písali o jednom takomto podobnom mieste, tajomnom ostrove uprostred New Yorku, ale zrejme nič nemôže konkurovať tomuto unikátnemu ostrovčeku na Islande. Surtsey je malý kus zeme, ktorý vznikol v roku 1963 po obrovskej sopečnej erupcii, ktorá trvala až 3 roky. Teraz sa táto pôda využíva na vedecké výskumy a pozorovania. Cieľom práce je lepšie pochopiť, ako sa ekosystém od začiatku formuje, a to bez akéhokoľvek ľudského vplyvu. Na ostrovčeku je len niekoľko vedcov a je to tak jedno z mála zakázaných miest na svete.

Jeden z hlavných príbehov v súvislosti s týmto ostrovom sa točí, paradoxne, okolo paradajok. Keďže územie je starostlivo sledované, v areáli Surtsey dovolili postaviť iba jeden dom, ktorý využíva niekoľko vedcov. Pred vstupom na ostrov dôkladne prehľadajú každú jednu osobu, pretože jedným z hlavných pravidiel je, aby tam nik nepriniesol žiadne semená. Keďže tejto kontrole niekto zrejme nevenoval dostatočnú pozornosť, na ostrovčeku vyrástla rastlina. Hneď, ako si vedci uvedomili jej pôvod, bola okamžite zničená, pretože by to narušilo ich vedecký výskum.

Tento ostrovček sa prvýkrát objavil na mape iba v roku 1963:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Vstup má povolený iba skupinka vedcov:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.