Národná rada Slovenskej republiky schválila zaokrúhľovanie cien pri platbe v hotovosti. Jednocentové a dvojcentové mince budú naďalej zákonným platidlom, avšak stratia svoje opodstatnenie a obmedzí sa ich obeh. Za tento zákon hlasovalo 79 poslancov a platiť by mal od júla budúceho roka

Zdroj: piqsels

Ministerstvo financií uviedlo, že obchodníci nebudú tieto mince vydávať, no ich povinnosťou bude prijať ich. „Touto úpravou sa znížia náklady podnikateľov na poplatky bánk za vloženie, respektíve spracovanie jednocentových a dvojeurocentových mincí, dôjde k zjednodušeniu vydávania mincí pri hotovostnom platobnom styku a aj k pozitívnemu efektu na životné prostredie znižovaním použitia obalového materiálu a počtu prepráv týchto mincí,“ vyjadril sa rezort financií. 

Pôvodným návrhom bolo, aby sa so zaokrúhľovaním začalo už v januári, no poslanci odhlasovali posun o polroka, pretože chcú nechať čas na prispôsobenie pokladničných softvérov.

Zdroj: wikimedia

Používanie najmenších mincí obmedzili viaceré krajiny Európskej únie. Na Slovensku vystúpila s týmto návrhom centrálna banka. 

ZDROJ

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.