Akoby už nebolo dosť odpadu na tomto svete. Rúška sú síce nevyhnutné, aby ľudí čo najlepšie ochránili pred koronavírusom, tak je tu aj ich odvrátená stránka. Jednorázové rúška totiž spôsobujú v Spojenom kráľovstve obrovský odpad, a nielen tam.

Vláda vyzýva verejnosť, aby siahla radšej po rúškach, ktoré sa dajú používať opakovane. Výrazne by sa tak predišlo tvorbe zbytočného odpadu, ktorý už beztak trápi celú planétu. Problém je tiež ten, že jednorazové rúška obsahujú plasty ako polypropylén, ktorý znečisťuje vodu a ktorý môže pri nesprávnej likvidácii škodiť divej zveri. Nevinné stvorenia si ich môžu veľmi ľahko pomýliť s jedlom.

Ak sa ľudia aj napriek tomu rozhodnú siahnuť po jednorazovom rúšku, tak vláda ich vyzýva k správnej likvidácii. Ľudia by mali vedieť, že ich nemožno recyklovať prostredníctvom bežných recyklačných zariadení. Tisíce jedincov sa, bohužiaľ, rozhodli ignorovať pokyny a v dôsledku toho environmentálne skupiny tvrdia, že státisíce rúšok na jedno použitie sú pohodené len tak vonku. Laura Foster, vedúca ekologickej spoločnosti, uviedla: „Stačí sa pozrieť na rieky ako Temža a uvidíte, ako tam plávajú. Divoká zver sa do nich dokáže ľahko zamotať alebo ich skonzumovať. Nie sú biologicky odbúrateľné a do mora či potravinového reťazca prinášajú viac mikroplastov.“

Myslíte na životné prostredie a nenechajte sa strhnúť jednoduchosťou tým, že si jednorázové rúško viete kúpiť hocikde a dostať sa k nemu viete možno tou najľahšou cestou spomedzi všetkých. Berte na vedomie aj v týchto ťažkých časoch, že naša planéta nepotrebuje ďalšie znečisťovanie. Vyrobte si radšej vlastné bavlnené rúško a ak si ho vyrobiť neviete, tak si ho kúpte alebo ho dajte vyrobiť niekomu inému.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.