Auto istého muža sa spustilo z kopca a narazilo do svetoznámej sochy moai, ktorú zničilo. Obyvateľ ostrova a majiteľ auta bol následne zatknutý. Miestne úrady sa domnievajú, že nehoda bola zrejme spôsobená poruchou bŕzd, čo spôsobilo, že sa vozidlo pustilo z kopca a zastavila ho až socha.

Tieto sochy sú mimoriadne známe, v podstate vďaka ním sa tento ostrov preslávil najviac.  “Škoda je nevyčísliteľná,” uviedol vo vyhlásení Camilo Rapu, prezident pôvodnej komunity Rapa Nui žijúcej na Veľkonočnom ostrove. Starosta ostrova, Pedro Pablo Petero Edmunds Paoa, požaduje prísnejšie predpisy, ktoré zakážu vozidlám jazdiť v blízkosti týchto sôch. Celý ostrov je zároveň zapísaný na zozname UNESCO. Moai sú náboženské štruktúry, ktoré majú pre ľud Rapa Nui posvätný význam. A nedajú sa vyčísliť ani žiadnymi peniazmi sveta. Takéto poškodenie je trestným činom pre kultúru, ktorá už mnoho rokov bojuje o obnovu svojho dedičstva a archeológie.

, Jednu z cenných sôch na Veľkonočnom ostrove zničilo auto, ktoré sa rútilo z kopca
Foto od youtube

Veľkonočný ostrov, ktorý patrí Čile, sa dlhodobo snaží vyvážiť svoj štatút cestovnej destinácie s túžbou miestnych obyvateľov Rapa Nui chrániť svoje dedičstvo. Sochy moai predstavujú postavy predkov a sú pre nich mimoriadne dôležité. Nadmerný turizmus spôsobuje veľký problém. Ostrov sa stal ľahšie prístupným z pevniny, a preto pritiahol viac cestujúcich. Už v roku 2019 riaditeľka projektu Jo Anne Van Tilburg, informovala CNN Travel o tom, že nevhodné turistické správanie navyše spôsobuje rozpor medzi turistami a miestnymi obyvateľmi.

View this post on Instagram

🗿 #easterisland

A post shared by Daniil Fetisov (@d.a.fetisov) on

 

 

Zdroj

, Jednu z cenných sôch na Veľkonočnom ostrove zničilo auto, ktoré sa rútilo z kopca
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.