Živé vysielanie je dnes dosť populárne, no ani v nie tak dávnej minulosti tomu nebolo inak. Dokumentovanie každodenného života a bežných aktivít online nie je novým fenoménom. V skutočnosti to všetko začalo pred vyše 20 rokmi, presnejšie v roku 1996. Touto činnosťou sa vtedy preslávila 19-ročná vysokoškolská študentka menom Jennifer Ringley.

Jennifer ako vynálezkyňa webového sveta…

Stala sa slávnou preto, že vysielala svoj život 24 hodín denne a 7 dni v týždni (24/7) zo svojej izby. V časoch jej najväčšej slávy sledovalo webovú stránku Jennicam až 7 miliónov ľudí denne. Neuveriteľné číslo. Bola to vtedy jedna z najpopulárnejších webových stránok na internete. V roku 1996 Jennifer Ringley v podstate vynašla to, čo sa dnes nazýva „lifecasting“. Začala s tým ako s experimentom. 19-ročná Jennifer Ringley z Harrisburgu v Pensylvánii si zaobstarala webovú kameru a každých 15 minút safotografovala. Fotografie potom zverejnila na jej webovej stránke s názvom Jennicam. Toto živé vysielanie zaobstaralo publiku nahliadnutie do každodenného života Jennifer. Fotoaparát prenášal a nahrával obrázky pri rôznych činnostiach mladej ženy, a to aj vtedy, keď nebola v miestnosti. Jennifer Ringley sa tak považuje za vynálezkyňu webového sveta alebo života.

Začalo to ako experiment…

Jennifer narazila na webovú kameru, novú technológiu v tom čase, v kníhkupectve svojej vysokej školy. Potom, čo si ju zaobstarala však nevedela, čo s ňou urobí. Preto, aby si otestovala svoje programovacie schopnosti nastavila kameru tak, aby fotografovala jej izbu každých 15 minút 24/7. Hoci to celé začalo ako osobná výzva, rýchlo sa to zmenilo na umelecký projekt. Jennifer vnímala svoju webovú stránku ako dokument svojho každodenného života a svojmu publiku chcela predstaviť autentickú verziu samej seba. Preto nikdy nič nefiltrovala a nič nebolo umelo pretvorené. Kamera ju dokonca snímala aj vtedy, keď bola nahá alebo pri sexuálnych aktivitách. Na rozdiel od moderných webových služieb však cieľom Jennifer nebolo zarobiť peniaze. Jednoducho vysielala svoj život tak autenticky, ako to bolo možné.

Slávna osobnosť…

V tom čase bol Jennicam nový a svojho druhu. Avšak v dnešnom svete sociálnych sieti a nadmerného zdieľania by to určite nevyvolalo takú veľkú pozornosť ako vtedy.
Jennicam bol veľmi populárnou stránkou a z Jennifer sa stala slávna internetová osobnosť v priebehu dvoch rokov. Jej webová stránka získala každý deň viac ako 7 miliónov prístupov! Jej sláva postupne rástla, až sa napokon objavila vo veľmi slávnej Letterman’s Late Show. Keby však dnes Jennicam existoval popri službe Facebook Live a ďalších podobných funkciách, ľudia by sa zamerali na nízku kvalitu a o takúto „šou“ by záujem nemali. To však neznamená, že môžeme ignorovať fakt, ako celé internetové vysielanie začalo a kto ho odštartoval.

Bola to futuristická technológia…

V tom čase telefonického a modemového pripojenia bola webová kamera skutočne futuristickou technológiou. Webové stránky neboli také rýchle, ako sú dnes a načítanie trvalo viac ako 60 sekúnd. Aj keď Jennicam väčšinou zachytávala zábery z prázdnej miestnosti alebo Jennifer ako robí bežnú každodennú činnosť, tak svojich divákov si to našlo. Bola to vtedy jedna z najobľúbenejších a najúspešnejších stránok, aká vtedy fungovala.

 

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.