Bolo by úžasné, keby všetko, čo potrebujete na prípravu vášho domova na jeseň, bolo zavesenie sezónnych vencov na dvere a zapálenie sviečok v tvare tekvice. Aj keď áno, aj toto je veľmi dôležitá súčasť prípravy na zmenu ročného obdobia. Ale keďže ste majiteľom domu, existujú dôležitejšie (a nie práve zábavné) prípravy. Jeseň je ideálne ročné obdobie na prácu vonku, so štipkou chladu vo vzduchu, ktorý je však ešte príjemný. Využite tieto mierne dni na zvládnutie zoznamu úloh, ktoré si nadchádzajúca ročné obdobia žiada.

zdroj: winyuu/shutterstock.com

 

1. Vyčistite, poprípade vymeňte odkvapy

Sme už tak zvyknutí na to, že odkvapy fungujú správne – a ročne zo strechy vypúšťajú tisíce litrov vody – že zabudneme, že by tiež mohli vyžadovať trochu starostlivosti. Ak sú upchaté, môžete skončiť so zatopeným interiérom a poškodeným exteriérom. Takže, akonáhle väčšina lístia opadne,a vyčistite odkvapy a zvody (najmite si pomocníka, ak vám nie je dobre na rebríku), poprípade ich vymeňte.

 

2. Postarajte sa o stromy a kríky

Ak máte na svojom pozemku stromy, ak to rozpočet dovolí, zvážte služby arboristu, ktorý sa o ne bude starať – títo profesionáli včas spozorujú príznaky zlého zdravotného stavu, zabránia tak strate stromov a súčasne vedia, ako správne orezávať, aby sa predišlo pádu konárov počas zimných víchric. Najdôležitejšou údržbou, ktorú je potrebné urobiť na jeseň, je orezávanie mŕtvych častí stromov. Stromy sa ukladajú k spánku a je menej pravdepodobné, že ochorejú. Keďže stromy na jeseň spomaľujú rast, nie je to ideálny čas na zasadenie nového stromu, pretože korene môžu mať problém sa pevne založiť. Na ošetrenie stromov a drevín na jeseň sa odporúčajú fungicídne injekcie, aby sa predišlo chorobám, ako je napríklad diplodia. Je tiež dobré pozorovať svoje stromy počas celej jesene a všímať si príznaky, ktoré signalizujú potrebu zásahu. Včasná zmena farby listov, borovice vyzerajúce riedke a / alebo hnedé ihlice a mŕtve vetvy sú známkami chorôb. Jasene, ktoré sú v tomto období sporadicky žlté, sú príznakom choroby nazývanej fytoplazmová žltačka, pretože jasene sú jedným z posledných, ktoré zožltnú.

 

3. Zazimujte zavlažovací systém

Aby ste minimalizovali riziko poškodenia mrazom, zavlažovací systém musíte  zazimovať. V oblastiach, kde je zimovanie nevyhnutnosťou, sa zavlažovacie systémy inštalujú pomocou jedného z troch typov odstraňovania vody: manuálny odtok, automatický odtok alebo prefukovanie. Ak nepoznáte typ svojho systému, je najlepšie použiť metódu prefukovania.Takisto vypusťte a odpojte všetky záhradné hadice od vonkajších kohútikov, aby ste zabránili zamrznutiu vody. Ak to neurobíte, môže to mať za následok prasknutie potrubí aj hadíc.

 

4. Uskladnite záhradný nábytok

Áno, váš nábytok je exteriérový. To však neznamená, že by ste ho mali otestovať tak, že ho necháte vonku napospas snehu a ľadu. Vytvoriť tento vonkajší priestor vás stálo peniaze a čas, takže ak si ho chcete užívať aj ďalšiu letnú sezónu, mali by ste ho uložiť v garáži, alebo záhradnom domčeku. Predtým, ako kúsky nábytku odložíte, dôkladne ich očistite jemným mydlom a vodou, aby ste odstránili prach, peľ a plesne. Prírodný ratan ošetrite citrónovým olejom, aby bol hydratovaný počas suchých zimných mesiacov a chránený pred plesňami. Ak nábytok nemáte kam odložiť, mali by ste ho zakryť nepremokavým poťahom.

zdroj: Paul Maguire/shutterstock.com

 

5. Trávniku doprajte dávku hnojiva

Viete, čo sa hovorí: Najlepšia ofenzíva je dobrá defenzíva. Ak chcete, aby váš trávnik na jar a v lete vyzeral skvele, musíte ho pripraviť na jeseň a zimu. Vyberte hnojivo s označením 4-1-2. (tieto čísla sa týkajú percentuálneho podielu dusíka, fosforu a draslíka v hnojive). Ešte lepšie je, ak požiadate odborníka v záhradnom centre o radu, ktorá zmes hnojív je najlepšia pre váš typ jesennej trávy a miestne pôdne podmienky. Aplikujte hnojivo asi tri týždne pred posledným kosením sezóny. Hnojenie na jeseň dodáva koreňom trávy energiu a živiny ešte predtým, ako sa tráva zobudí zo spánku. Korene skladujú živiny aj počas zimy, čo dáva tráve počiatočný rastový popud, keď sa na jar preberie z vegetačného pokoja. Spôsobí to, že sa váš trávnik na jar rýchlejšie zazelená, čo je zásadné, pretože kto sa chce pozerať na smutný trávnik, keď je vonku pekne?

 

6. Trávu pokoste nakrátko

Jesenné lístie pokrývajúce zem vyzerá krásne, ale ak na trávniku v zasneženej oblasti ponecháte príliš veľa listov môže to brzdiť jarný rast. Preto najskôr zhrňte a odstráňte všetky popadané listy. V opačnom prípade to budú na jar premočené rohože, ktoré udusia klíčiacu trávu. (Navyše je oveľa jednoduchšie hrabať suché lístie!)Aby ste si prácu uľahčili, zvoľte ľahké hrable a natiahnite si rukavice, aby ste si chránili ruky. Potom, len raz v roku, nastavte kosačku tak, aby kosila trávu nakrátko, na 4 alebo 5 cm. V chladnom počasí to zníži pravdepodobnosť tvorby plesní. A vysoké steblá trávy nebudú ležať a dusiť novú trávu budúcu jar.

 

 

7. Skontrolujte chodníky, zábradlia, schody a príjazdovú cestu, aby ste zaistili zimnú bezpečnosť

Keď je krajina pokrytá ľadom a snehom, už len prejsť od príjazdovej cesty ku vchodovým dverám môže byť výzvou. Urobte manévrovanie po vašom dome bezpečnejším skontrolovaním, či sú všetky schody v dobrom stave a majú pevné zábradlie a či je príjazdová cesta v dobrom stave. Opravte všetky trhliny na príjazdovej ceste. Keď sa voda dostane do trhlín, zamrzne, rozšíri sa a trhlina sa môže ešte zväčšiť. Veľa malých trhlín sa môže zmeniť na veľké trhliny a nakoniec sa môže rozpadnúť betón. Navyše, pravdepodobne uprednostňujete príjazdovú cestu bez obrovských výmoľov. Pomocou betónového tmelu ich teda vyplňte a hotovo.

 

8.   Skontrolujte zimné vybavenie a zásoby

Ak žijete v regióne s chladnými, zasneženými zimami, jeseň je čas, kedy sa na zimu treba pripraviť:

 

  • skontrolujte stav snehových lopát a škrabiek na ľad; podľa potreby vymeňte
  • doplňte núdzové zásoby pre auto a dom
  • ak používate snehovú frézu, nechajte ju opraviť a nakúpte palivo

 

9.   Naplánujte si čistenie komína a údržbu vykurovacieho systému

Dôležitým bezpečnostným opatrením je zabezpečiť, aby bol váš komín a kotol vyčistené, udržiavané a funkčné skôr, ako budete musieť zapnúť kúrenie. Kreozot a sadze nahromadené v dymovode sú nebezpečné, pretože sa môžu vznietiť a spôsobiť nekontrolovateľný požiar komína.  Nezabudnite pridať čiapku na komín, ak ju ešte nemáte – zabráni rôznym stvoreniam dostať sa do vášho domu cez komín.

zdroj: ingae/shutterstock.com

10. Utesnite diery, cez ktoré by sa mohli dostať do domu malí tvorovia

Myšiam stačí len malá medzera, aby sa dokázali vkradnúť do domu a prepadnúť vašu špajzu – a s prichádzajúcim chladnejším počasím budú všetky malé potvorky hľadať teplé miesta na vytvorenie dočasného domova. Vyplňte malé otvory a všetky väčšie medzery bezpečne zakryte odolnou drôtenou sieťou, aby ste „divú zver“ udržali vonku.

 

11. Zazimujte gril

Teraz je ten správny čas zbaliť gril. Dôkladné vyčistenie a odstránenie mastnoty a zvyškov jedál zabráni nepríjemným prekvapeniam, keď gril na budúcu jar opäť rozpálite. Ak je plynový, vypnite plyn na nádrži, odopnite horák, zosuňte plynové trubice z plynového potrubia a jednotku vytiahnite. Horáky a ďalšie kovové časti natrite kuchynským olejom, aby ste odpudili vlhkosť, ktorá sa môže cez zimu hromadiť. Horákovú jednotku potom zabaľte do plastového vrecka, aby počas zimy nehrozili pavúky a hmyz v plynových trubiciach. Toto je častý problém, ktorý môže spôsobiť váhavé štarty, nerovnomerné plamene alebo dokonca požiarny poplach pri ďalšom zapnutí grilu.

 

Jeseň je obdobím, kedy je čas postarať sa o „maličkosti“ ktoré však pre vás a váš môžu domov znamenať veľký rozdiel. Väčšinu úloh uvedených vyššie zvládnete sami. A aj keď pri niektorých možno budete potrebovať služby profesionála, stojí to za to. Ušetríte peniaze – a možno dokonca aj život.

 

Zdroj informácií:

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.