Ako sa dni skracujú a počasie sa ochladzuje, mnohí z nás začínajú pociťovať jesennú únavu. Môžeme pociťovať príznaky depresie, úzkosti, únavy alebo ťažkostí so sústredením. A keď k tomu pridáme každodenné pracovné povinnosti, na konci dňa máme pocit, že vlastne až takí spokojní nie sme.

freepik

Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme zmiernili následky jesennej únavy a prispeli k nášmu mentálnemu zdraviu.

Toto sú 4 tipy ako si udržať mentálne zdravie

1. Pohyb vonku

Keď teplota vonku začne klesať a deti nastúpia do školy, každoročne sa spustí chrípková epidémia. Lekári a fyziologovia nám radia, aby sme nezabúdali na pohyb.

Prechádzky, jogging alebo bicyklovanie vonku môžu byť jedným z najlepších spôsobov, ako nasať prírodné krásy tohto jesenného obdobia, keď sa listy sfarbujú do pestrých odtieňov červenej, žltej a oranžovej.

 

Pobyt vonku je tiež dobrý pre váš pocit psychickej pohody. Je dokázané, že ľudia, ktorí cvičia vonku, majú nižšie hladiny stresového hormónu kortizolu a vyššie hladiny vitamínu D ako tí, ktorí trávia čas vnútri. Využite posledné lúče slniečka na workoutových ihriskách či v parkoch, vezmite (štvornohých) priateľov von, dajte si kávičku na terase alebo sa len tak prejdite alejou stromov.

2. Doprajte si wellness pobyt

„Niekedy tá najproduktívnejšia vec, ktorú môžete urobiť, je relaxovať.“

 

Tento inšpiratívny citát Marka Blacka by mali poznať všetci! Často sa stáva, že sme tak zahltení prácou, ponorení do hektického životného štýlu plného termínov, ktoré musíme splniť. Pracovný tlak spôsobuje, že v skutočnosti zabúdame relaxovať aj za dverami našej kancelárie.

 

Určitá dávka stresu je však nevyhnutná na zvládanie náročných situácií v našom každodennom živote.  Stres v našom tele spôsobuje fyzické zmeny, ktoré nám umožňujú konať pohotovo a s plným nasadením. Ak však zostaneme v stave vysokého stresu príliš dlho, môže to poškodiť naše zdravie – psychické aj fyzické.

 

Ideálnym spôsobom, ako si prečistiť hlavu aj počas chladných večerov je dopriať si wellness pobyt v príjemnom prostredí lesov a hôr. Máme pre vás tip na perfektné miesto na relax – navštívne Hotel Zochova Chata a prežite nezabudnuteľný pobyt v srdci prírody. Nájdite miesto, kam majú  pracovné povinnosti vstup zakázaný.

3. Choďte na výlet

Dovolenka už skončila a ďalšia je nedohľadne? To nikomu na nálade určite nepridá. Dobrá správa je, že za relaxom nemusíte cestovať za hranice Slovenska, nemusíte čakať mesiace a nepotrebujete na to ani týždeň voľna. Čo tak ísť na víkend do Tatier? Že nie ste turista? Nevadí, načerpať novú energiu môžete aj v horskom hoteli, stačí si vybrať ubytovanie v Jasnej.

 

V chránených národných parkoch nebudete vystavení takému znečisteniu ako v mestách. Pobyt v lese preto spúšťa v tele činnosť buniek, ktorej výsledkom je aj podpora imunitného systému. Následne posilnený imunitný systém účinnejšie bojuje s menej závažnými ochoreniami, akými sú prechladnutie a iné infekcie. Okrem toho má zvýšený príjem kyslíka dobrý vplyv aj na pozitívnu náladu a duševnú pohodu.

4. Oslavujte pracovné úspechy

Kedy ste naposledy oslavovali so svojimi kolegami pracovný úspech?

Ak ste museli loviť v pamäti alebo bola odpoveď iná, ako nedávno či minulý týždeň, mali by ste čítať ďalej.

 

Za občasnými oslavami v práci zriedkakedy stojí dôvod, že by ste nič nedosiahli. Je možné, že ste takí zaneprázdnení, že sa jednoducho presuniete na ďalšiu úlohu. Kolegu potľapkáte po pleci alebo vyslovíte pochvalu “good job”. Dôvod na oslavu sa predsa nájde vždy! A čo sa týka priestorov, ak vám kancelária nevyhovuje kapacitou, jednoducho si prenajmite priestory na oslavy v hoteli.

 

Nezanedbávajte oslavu úspechu, pretože potom sa môže stať, že vášmu tímu bude chýbať motivácia pri práci. Je dokázané, že oslavovanie úspechov buduje dôveru, vzťahy, otvára priestor na diskusiu a feedbacky, čo v konečnom dôsledku zvyšuje aj produktivitu tímu.  Tak na čo čakáte? Objednajte si obložené chlebíčky a firemná párty môže začať.

 

 

Veríme, že si naše 4 tipy, ako si udržať mentálne zdravie osvojíte a budete zdravý telom i dušou aj počas jesene! 🙂

 

 

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.