Kalatea – Ako si ju vypestovať, starať sa o ňu a čo by ste mali vedieť o jej druhoch?

12471

Radi by ste vniesli do vašej domácnosti, kancelárie, či akéhokoľvek iného vnútorného priestoru trochu viac života, výzdoby či farebnosti? V takomto prípade je jedných z vynikajúcich riešení zaobstarať si rastlinu, ktorá vnútorné priestory rozjasní a zútulní.

Môžete sa rozhodnúť medzi jednoduchou zelenou alebo farebne kvitnúcou rastlinou. V každom prípade by ste mali mať na mysli to, najmä ak plánujete rastlinu do kancelárskych priestorov, aby bola starostlivosť o rastlinu relatívne jednoduchá a aby sa jej darilo aj na miestach so slabým osvetlením.

Jednou z rastlín, ktorú by ste možno radi zvážili, je žiarivo zelená rastlina kalatea vhodná na umiestnenie najmä v kancelárskych a komerčných priestoroch. Vo všeobecnosti sa tejto rastline darí pri slabom osvetlení, ale do úvahy je potrebné brať aj ďalšie aspekty ovplyvňujúce rast tejto rastliny.

Kvitnutie Ojedinelé
Substrát pH 6,5
Farba kvetu Oranžová
Svetlo Nepriame

Kalatea

Aká rastlina je kalatea a aké sú jej druhy?

Kalatea patrí do čeľade rastlín známych ako Marantaceae. Ide o druh kvitnúcich rastlín pochádzajúcich z tropických oblastí. Vyznačujú sa svojimi širokými, zelenými, farebnými listami. Sú to práve ich široké listy, ktoré spôsobujú, že sú obľúbené v oblastiach so slabým osvetlením.

Rod Kalatea / Calathea patrí medzi jedny z najkrajších tropických rastlín na svete. Rastliny  sú známe aj pod názvami ako zebra, páv, štrkáč, katedrálová rastlina alebo modlitebná rastlina a to vďaka ich pútavým pruhom a žilkovaniu rastliny.

Kalatea pochádza z Brazílie a pestuje sa celoročne v interiéry. Okrem populárnych izbových rastlín, ju môžeme nájsť vysadenú aj vonku v tropickom prostredí, napríklad na Havaji alebo v južnej Floride.

Vo všeobecnosti existuje viac ako 300 druhov rastliny kalatea. Mnohé z nich majú rôzne pútavé vzory na listoch, zaujímavé sfarbenie a žilnatosť a zároveň aj exotické tropické kvety. Pozrime sa na najbežnejšie druhy zvyčajne považujúce sa izbové rastliny:

Calathea makoyana

Calathea makoyana

Je známa aj ako pávová rastlina, má na spodnej strane listov fialové sfarbenie a na vrchnej strane listov je bielej a zelenej farby.

Calathea zebrina

Calathea zebrina

Táto kalatea je nazývaná aj ako zebra má zelené, pásikové znaky na listoch, ktoré sú zospodu sýto fialovej farby.

Calathea crocata

Calathea crocata

Rastlina má prezývku „večný plameň“ a to vďaka jej krásnym vzpriameným oranžovo-červeným kvetom. Listy tohto druhu kalatea sú najjasnejšie zo všetkých.

Calathea ornata

Calathea ornata cc3

Táto kalatea vyznačujúca sa peknými ružovými a bielymi pruhovanými listami má tiež názov femme fatale a považuje sa za jednu z najťažšie pestovaných rastlín kalatea.

Medzi ostatné druhy calathea patria aj:

  • Calathea lancifolia
  • Calathea roseopicta
  • Calathea rufibarba
  • Calathea makoyana
  • Calathea orbifolia

Pestovanie a starostlivosť

16 3

Ako sme už spomínali v úvode, Kalatea je obľúbenou izbovou rastlinou a je pomerne ľahké sa o ňu starať. Vysadená v kvetináčoch môže byť umiestnená na rôznych miestach.

O rastline kalatea sa tiež zvykne hovoriť ako o „skleníkovej“ rastline a to preto, lebo najlepšie rastie v teplom a vlhkom prostredí, ktoré skleníky často poskytujú. To však neznamená, že by sa jej nemalo dariť v interiéri. Naopak, darí sa jej takmer v každej domácnosti.

Dôležité je vhodne sa o rastlinu starať a vytvoriť je prostredie vhodnej teploty, vlhkého vzduchu a umiestniť ju na tienisté miesto, ktoré kalathea potrebuje. Pozrime sa spolu bližšie na jednotlivé podmienky, ktoré rastlinka potrebuje pre svoj rast.

Svetlo

Rastliny kalatea potrebujú pre svoj rast jasné, filtrované, nepriame svetlo alebo tieň. Je to preto, lebo sú zvyknuté rásť v džungli a lesoch pod korunami stromov, kde svetlo, ktoré sa im dostáva, nie je nikdy priame a neustále. Ide skôr o akési krátke bodky svetla. Priame ostré slnečné žiarenie by listy rastliny spálilo a zároveň by listy stratili svoju živú farbu.

Zaujímavosťou je sledovať listy rastliny. Tie sa v noci akoby skladali nahor a ráno rozširovali. Tieto pohyby sa nazývajú nyktinastie a predpokladá sa, že nasledujú pohyb slnka na oblohe za účelom maximálnej absorpcie svetla vo voľnej prírode.

Ako zalievať?

Kalatea je považovaná za „smädnú“ rastlinu. Najlepšie sa jej darí, keď je pravidelne zalievaná. Obľubuje vlhkú, avšak nie premočenú pôdu. V závislosti od prostredia, v ktorom je kalathea umiestnená, ju možno zalievať každých pár dní, raz týždenne alebo raz za dva týždne. Najdôležitejšie je nikdy nenechať pôdu úplne vyschnúť.

Vynikajúcim znakom toho, kedy  by sme mali zintenzívniť zalievanie rastliny je hnednutie alebo vädnutie jej listov. Čo sa týka vody, odporúča sa zalievanie filtrovanou, dažďovou alebo cez noc odstátou vodou. Je známe, že kalathea je citlivá na niektoré minerály nachádzajúce sa vo vode z vodovodu, čo by mohlo spôsobiť žltnutie jej listov.

Svetlo

Skutočnosť, že kalatea pochádza z tropických oblastí, nám napovedá, že rastlina neobľubuje chlad a uprednostňuje mierne teploty. Ideálne teploty sú v rozmedzí 21 až 29 °C a dokáže tolerovať aj zníženie teploty na 15 °C. Teploty vyššie alebo nižšie môžu spôsobiť poškodenie rastliny prejavujúce sa stočením listov. Odporúča sa rastlinu umiestniť mimo studeného prievanu.

Kde ju umiestniť?

Kalatea uprednostňuje vlhké prostredie a preto sa odporúča umiestniť ju na prirodzene vlhkejšie miesta ako je napríklad kúpeľňa alebo kuchyňa, pokiaľ rastlinu pestujeme v domácnosti alebo ju umiestniť v blízkosti zvlhčovača. Skvelou voľbou sú aj terária a to vzhľadom na ich prirodzene vlhké podmienky. Dôležité je len nájsť terárium dostatočne veľké, aby mali listy rastliny dostatočne veľký priestor.

Pôda a substrát

S vlhkosťou súvisí aj pôda, ktorá by mala byť v prípade kalathey taká, ktorá dobre zadržiava vodu. Dobre fungujúca je rašelinová zmes, ktorá sa vyznačuje ľahkosťou a vzdušnosťou. Kalatheu sa odporúča zasadiť do kvetináča s drenážnymi otvormi na spodnej strane kvetináča, aby sa rastlina nepremočila. Rastlina tiež uprednostňuje mierne kyslú pôdu s pH okolo 6,5.  Čiže vám postačí klasický substrát pre izbové rastlinky. Určite si ale predtým skontrolujte pH prípade ho objednať z internetu.

Ako hnojiť?

Kalatea potrebuje hnojenie najmä v období rastu a kvitnutia. Postačujúce je bežné hnojivo na izbové rastliny. Na jar, v lete a v jeseni sa odporúča hnojiť rastlinu raz za mesiac tekutým hnojivom a v zime, keď rastlina menej rastie, sa odporúča intenzitu hnojenia znižovať. Vhodné hnojivo je to pre izbové rastliny.

Prerezávanie

Kalatea nepotrebuje žiadne špeciálne prerezávanie, postačuje jej odstránenie hnedých alebo zažltnutých listov.

Kde majú kalateu na predaj?

15 3

Keďže ide o vcelku populárnu rastlinu nemusíte sa báť, že by ste ju nezohnali. Na predaj ju majú napríklad v miestnych záhradkárstvach. Dobrým tipom je využiť aj niektoré facebookové skupiny, vytvorené ako bazár rastlín. Možno budete mať šťastie a niekto vám rastlinu dokonca daruje za odvoz alebo sa symbolickú sumu.

Kvitnutie a rast

To, ako rýchlo kalatea rastie, závisí od samotného typu rastliny. Kalatea nepotrebuje veľa svetla a tak rastie stredne rýchlo. Dorastá do výšky približne 60 cm a potom sa jej rast zastaví.

Čo sa týka kvitnutia, kalatea zvykne kvitnúť vo voľnej prírode, avšak v interiéri zvyčajne nekvitne. Výnimkou je napríklad druh Calathea crocata, ktorá môže mať krásne oranžové kvety. Ostatné druhy rastliny majú len zelené listy doplnené o iné farby na spodnej strane listov (napríklad fialovú).

Aké choroby a problémy ju postihujú?

Prípadné problémy so starostlivosťou o rastlinu sú spojené najmä s nadmerným alebo nedostatočným zalievaním, či nesprávnou teplotou alebo vlhkosťou. Dôležité je dostatočne zalievať rastlinu a to správnym typom vody, udržiavať správnu úroveň vlhkosti a teplotu vzduchu v interiéri. V takomto prípade bude rastlina krásne zelená a rozžiari celú miestnosť.

Ak polievate príliš môžu sa objaviť nepríjemné problémy ako

  • Škvrny na listoch
  • Žlté listy
  • Odumieranie častí rastliny a jej hnitie

Ak polievate rastlinu málo môže sa objaviť

  • Suché a žlté konce listov
  • Zakrútené listy
  • Suché miesta

 

Kalataea a jej rozmnožovanie

13 4

Najlepší spôsob, ako rozmnožiť rastlinu, je jej rozdelenie v zrelom štádiu. Rozdeliť znamená oddeliť jednu alebo viac častí rastliny od pôvodnej rastliny a to jemným oddelením korienkov, jej následným zasadením do vhodne veľkého kvetináča a dostatočným zaliatím. Ideálny čas na rozmnoženie rastliny je jar alebo leto, ideálne v tom istom čase, ako je rastlina presádzaná.

Viac o pestovaní izbových rastlín

Na naších stránkach sme vám priniesli už viacero článkov o pestovaní izbových rastlín. Môžete si ďalej prečítať

  • Ako si vypestovať monsteru a aké choroby a škodcovia vám ju môžu ohroziť.
  • Čo by ste mali vedieť o pestovaní lopatkovca.
  • Čím sa vyznačuje pestovanie známych svokriných jazykov?  Prečítajte si čo by ste mali vedieť ohľadom starostlivosti o svokrin jazyk.

Záver

Kalatea je naozaj populárna rastlina, ktorá nie je náročná na starostlivosť. Zhodujú sa v tom užívatelia diskusných fór ale aj pestovatelia v diskusiách na Facebooku. Ak si chcete rastlinku doma vypestovať riaďte sa vyššie spomenutými radami a určite sa vám to podarí. Ak nie nezúfajte, chce to len cvik.

Užitočné zdroje:

https://www.thespruce.com/grow-calathea-indoors-1902745

https://www.ambius.com/learn/plant-doctor/ultimate-guides/all-you-need-to-know-about-calathea-plants/

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre