Ľadovce sa topia oveľa viac ako v minulosti a je jasné, že tento proces je nezastaviteľný. Alarmujúca správa najnovšie prišla aj z Kanady. Roztopenie ľadovcov na Kanadskej Arktíde dokonca viedlo k objaveniu krajiny, ktorá bola ukrytá pod ľadom v tejto oblasti už viac ako neuveriteľných 40 000 rokov. Výskumníci z inštitútu Arctic and Alpine Research zhromaždili a študovali 48 rastlinných vzoriek získaných z kanadského ostrova Baffin.

Foto od youtube

Výskumníci zistili, že rastliny, ktoré našli, boli ukryté pod ľadom najmenej 40 000 rokov. Okrem rastlín zhromažďovali aj vzorky kremeňa z každého skúmaného miesta na ostrove, aby tak mohli potvrdiť svoje závery o neuveriteľnému veku krajiny a histórii tamojšieho ľadu počas celých tisícročí.

Foto od youtube

 

 

Rastliny sú zachované pod ľadovými okrajmi a objavujú sa len vtedy, keď sa ľadovce začnú topiť. Ľad pokrývajúci tieto rastliny je zároveň ľad, ktorý tam pretrváva ešte od poslednej doby ľadovej a prežil aj v týchto časoch, no to sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Vek rastlín v kombinácii s teplotnými údajmi vedú výskumníkov k názoru, že súčasné teploty v Baffine sú za posledných 115 000 rokov najnižšie. Toto zistenie je viac než alarmujúce, pretože rýchlosť topenia ľadu v oblasti je extrémne rýchla, čo je ťažká a nenávratná situácia.

Foto od youtube

„Otepľovanie je v súčasnej dobe také intenzívne, že sa všetko a všade topí.“ Dôkazy naznačujú, že v Baffine môže dôjsť v najbližších storočiach k úplnému roztopeniu ľadu, ktorý sa tam ešte ako tak drží. „Nikdy predtým sme tu nič takéto nevideli,“ dodal člen z výskumného tímu.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.