Obľúbená dovolenková destinácia s 2 hlavnými mestami – aj toto sú Kanárske ostrovy, ktoré v skutočnosti tvorí 13 ostrovov, pričom 5 je neobývaných. Ak sa chcete dozvedieť o tejto extrémne obľúbenej dovolenkovej destinácii viac, neprestávajte čítať. Väčšinu zo zaujímavosti ste ste dozaista nevedeli.

canary islands fotografia
Foto od moniek58

Fakt č. 1: Kanárske ostrovy sú známe tým, že majú až 2 hlavné mestá! Pýtate sa prečo? Nuž, zákonodarný zbor sa každé 4 roky presúva medzi mestami Las Palmas de Gran Canaria a Santa Cruz de Tenerife. Druhé spomínané mesto je zároveň domovom tretieho najväčšieho karnevalu na svete.

Fakt č. 2: Na ostrovoch sa nachádza tretia najväčšia sopka na svete – Teide a patrí medzi najnavštevovanejšie atrakcie tejto destinácie.

Fakt č. 3: Je to ostrov psov. Kedysi tam s pôvodnými obyvateľmi žili divé psi, ktoré sú však v súčasnosti zdomestifikované. Rimania boli prví a tí, ktorí keď vstúpili na ostrov, pomenovali ho „canarii“, teda psí ostrov.

Fakt č. 4: Najväčším a najľudnatejším ostrovom je ostrov Tenerife, najnavštevovanejší Gran Canaria.

canary islands fotografia
Foto od Jörg Bergmann

Fakt č. 5: Európania začali objavovať ostrov až v stredoveku. V tom čase to bola ešte guanchská zem. Guanchovia obývali ostrovy okolo roku 1000 a zaujímavé je, že ich  potomkovia sú kmeň Berberov, ktorý žije v Afrike.

Fakt č. 6: V Španielskej ríši boli Kanárske ostrovy dôležitou zastávkou na ceste do Ameriky. Najmä Gran Canaria bola akousi poslednou zastávkou pred dlhou cestou. Taktiež silný vietor, ktorý tam prevláda, výrazne pomáhal námorníkom pri plavbe cez Atlantik.

Fakt č. 7: Najbližšou susednou krajinou je Maroko.

Fakt č. 8: Španielska občianska vojna, ktorá začala v roku 1936, začala práve na Kanárskych ostrovoch.

canary islands fotografia
Foto od Giuseppe Milo (www.pixael.com)

Fakt č. 9: Na Kanárskych ostrovoch došlo k najhoršej leteckej katastrofe v celej histórii. Odohrala sa na Tenerife, a to 27. marca 1977, keď sa dve lietadla spoločnosti Boeing 747 zrazili na letiskovej dráhe. Počas tohto incidentu zomrelo 583 ľudí. Zvláštne však je, že ani jedno lietadlo nemalo byť v tej chvíli na Tenerife, pretože boli odklonené na iné letisko.

Fakt č. 10: Ostrovy sú známe tým, že sa tam natáčalo mnoho svetovo známych filmov, a to napr. Rýchlo a zbesilo 6, Rambo V., Star Wars Story a iné.

Fakt č. 11: Ostrov Lanzarote má jedne z najzvláštnejších viníc na svete. Je to totiž sopečný ostrov, ktorý nemá takmer žiadnu pôdu ani prirodzenú vegetáciu. No viničov tam nájdete hneď niekoľko.

Fakt č. 12: Kanárske ostrovy obýva približne 2,1 milióna obyvateľov, no každý rok ich navštívi približne až 10 miliónov návštevníkov. Cestovný ruch je pre ich hospodárstvo ten najdôležitejší a tvorí až 32% z HDP.

canary islands fotografia
Foto od extranoise

Zdroj: everything-everywhere.com, travelingwiththejones.com

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.