Opäť vám prinášame niekoľko tipov pre vaše výlety po našej krásnej krajine. Ak ste z okolia Košíc, Rožňavy či Revúcej, tieto miesta musíte navštíviť. Avšak, oplatí sa tam cestovať aj z oveľa vzdialenejších miest. Poďme si teraz tieto zaujímavé atrakcie v okolí Rožňavy bližšie predstaviť.

Vodopád v Hrhove

Tento vodopád nájdete v obci Hrhov, neďaleko mesta Rožňava. A čo je veľmi nezvyčajné, že sa nachádza priamo medzi domami. Je taktiež najväčším a najvýdatnejším vodopádom v celom Slovenskom krase. Jeho výška predstavuje 15 metrov. Vek travertínu, ktorý sa tam dlhšiu dobu vytváral sa odhaduje na 5 000 rokov. Je napájaný vyvieračkou Fej, ktorá zásobuje obec pitnou vodou. Toto miesto sa oplatí vidieť.

Husitský kostol Lúčka

Túto pamiatku taktiež nájdete v okolí Rožňavy, iba 16 km od nej. Kostol postavili v 13. storočí v ranogotickom slohu a zasvätili ho Narodeniu Panny Márie. Ide o kamenný jednoloďový kostolík z pozdĺžnou loďou a kvadratickým presbytériom. Mal mnoho vlastníkov a v istom období si ho prispôsobili na spôsob malej pevnosti. Až do 20. storočia sa tam pravidelne konali omše. Jeho história je naozaj bohatá, no nezachoval sa v takej podobe, ako ho postavili. Začiatkom osemdesiatych rokoch ho vyhlásili za kultúrnu pamiatku. Dodnes sa zachovalo obvodové murivo kostola a značne znížený obranný múr s vežou.

Foto od zaujimavysvet
Foto od zaujimavysvet
Foto od zaujimavysvet
Foto od zaujimavysvet
Foto od zaujimavysvet

Rožňava

Ak už sa vydáte týmto smerom, bolo by dobre, ak by ste zavítali aj do Rožňavy. Historické námestie je najväčším štvorcovým námestím na Slovensku. Jeho dominantami sú renesančná strážna veža, radnica, biskupský palác, kláštor vincentiek či budova bývalej banskej komory. Významnou budovou je tiež rímskokatolícka fara, kde sa zachovali zvyšky barokových nástenných malieb na jej fasáde. Alebo navštívte zaujímavé Banícke múzeum. Mesto je síce maličké, no nachádza sa v krásnom prostredí neďaleko Slovenského krasu i Slovenského raja.

Foto od wikimedia
Foto od wikimedia

Betliar

Tento úchvatný kaštieľ nájdete taktiež v blízkom okolí Rožňavy. Predstavuje typické vidiecké šľachtické sídlo, na ktorom sa podpísali rôzne obdobia, a to od neskorej gotiky až po romantizmus. Najstaršie časti kaštieľa sa datujú na 15. storočie. A, samozrejme, patrí mu štatút národnej kultúrnej pamiatky. Obkolesuje ho aj úžasný park, po ktorom sa môžete poprechádzať a obdivovať ho. Rod Andrášiovcov, ktorý tento skvost vlastnil do roku 1945, bol významným šľachtickým rodom rakúsko-uhorskej monarchie. Betliarsky park sa dočkal významného ocenenia – v roku 1977 ho zapísali do zoznamu historických záhrad a parkov sveta.

Foto od wikimedia
Foto od wikimedia
Foto od wikimedia
Foto od wikimedia

Zdroj: Zaujímavý svet

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.