Správca tejto katedrály sa nechal počuť, že ešte stále existuje až 50-percentná šanca toho, že katedrála Notre Dame v Paríži nemusí byť zachránená, pretože hrozí zrútenie stropov. A to z dôvodu, že ju ohrozuje lešenie, ktoré stojí okolo a nepodarilo sa ho do dnešného dňa odstrániť.

„Katedrála Notre Dame nie je zachránená a je ešte pred nami nesmierne dôležitý krok, ktorým je odstránenie lešenia postaveného okolo veže,“ povedal generál francúzskej armády Jean-Louis Georgelin pre francúzsku televíznu stanicu CNews. Lešenie tam bolo postavené ešte pred požiarom, a tak čelí táto pamiatka, resp. to, čo z nej zostalo nebezpečenstvu zrúteniu stropov. Existuje totiž šanca, že lešenie môže na klenuté stropy budovy spadnúť.

Veža prešla rekonštrukciou v apríli minulého roka, kedy aj vypukol požiar. Lešenie by malo byť odstránené do polovice tohto roka a s reštaurátorskými prácami by sa malo začať v roku 2021. Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že katedrálu chce obnoviť do roku 2024, kedy sa budú v Paríži konať olympijské hry. Odborníci sa však vyjadrili tvrdia, že tento cieľ nie je reálne splniť. Na renováciu pamiatky bola prisľúbená už 1 miliarda dolárov. Zatiaľ sa nerozhodlo o spôsobe prestavby veže a strechy, ani o tom, aké materiály si tím pre renováciu vyberie.

V Paríži sa viedlo niekoľko diskusii o tom, či rekonštruovať vežu tak, aby vyzerala ako pred požiarom, alebo ju nahradiť niečím modernejším a symbolickejším. Veža nebola súčasťou pôvodnej katedrály, ale pravdou je, že postavená bola až v roku 1859. Francúzsko tak plánuje usporiadať koncom tohto roka súťaž návrhov o prestavbu veže.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.