Náboženská architektúra dokáže byť naozaj úchvatná. No táto stavba v Kolumbii, 30 kilometrov severne od mesta Bogota, je ešte na vyššej úrovni. Katedrála je vytesaná zo soli a nachádza sa približne 180 metrov pod zemou. Nájdete v nej dramaticky vysoké stropy a bludisko miestností, ale aj kaviareň.

Photo by youtube
Photo by youtube

Postavili ju v bývalej soľnej bani, kde pracovníci odstránili až 250 000 ton soli, aby mohli vytvoriť túto rímskokatolícku katedrálu, do ktorej sa zmesti až 10 000 veriacich. Každá tamojšia socha obsahuje soľ. Všetky priestory sú osvetlené elektrickými svietidlami s fialovými a modrými odtieňmi, ktoré dávajú miestu slávnostný pocit.

Ďalšou atrakciou v tomto podzemnom komplexe sú „vodné zrkadlá“, čo je vlastne plytká jamka naplnená soľankou. K dispozícii je tam tiež podzemná kaviareň, v ktorej si návštevníci vychutnajú kolumbíjsku kávu, aby sa tak aspoň trochu udržali v teple. Priemerná teplota v katedrále sa pohybuje okolo 14 stupňov Celzia.

Photo by youtube
Photo by youtube
Photo by youtube

Príbeh katedrály začína v tridsiatych rokoch minulého storočia, kedy baníci vybudovali provizórnu kaplnku v jednom z banských tunelov, aby sa tam mohli modliť za svoju bezpečnosť, keďže pracovali v ťažkých a nebezpečných podmienkach. Neskôr postavili väčší priestor, ale v roku 1992 ho uzavreli, pretože úrady považovali tieto priestory za nebezpečné.

Súčasnú kaplnku otvorili v roku 1995 po tom, čo vláda investovala 1 milión dolárov do tohto ambiciózneho projektu. Dnes je toto miesto obľúbenou turistickou atrakciou a mnoho Kolumbijčanov tam chodí na púť.

Nad zemou sa nachádza aj zaujímavé múzeum, kde sa návštevníci môžu dozvedieť o geológii i procese celej ťažby. Denné výlety do katedrály sú povolené a jednotlivé miestnosti je možné si rezervovať na rôzne akcie, napr. aj na svadbu.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.