10 kreatívnych spôsobov ako využiť starú kávovú usadeninu – nevyhadzujte ju do koša !

778

Káva je obľúbeným nápojom konzumovaným po celom svete. Ľudia zvyčajne zahadzujú usadeninu, ktorá zostala po jej uvarení blahodárneho nápoja, ale po prečítaní tohto článku môžete prehodnotiť jej využitie. Kávová usadenina má mnoho praktických využití v domácnosti a na záhrade.

Môže dokonca pomôcť spestriť vašu kozmetickú rutinu. Ak si doma veľa kávy nepripravíte, väčšina kaviarní má množstvo kávovej usadeniny, ktorú sú ochotní rozdať.

Predstavíme si hneď niekoľko kreatívnych spôsobov ako využiť ,,odpad´´ z prípravy kávy.

1. Hnojte svoju záhradu

 

Väčšina pôdy neobsahuje základné živiny potrebné pre optimálny rast rastlín. Rastliny tiež absorbujú živiny z pôdy, čím ju nakoniec vyčerpajú (rôzne druhy kvetiniek sú náročné na iné druhy živín). Väčšinu záhrad teda treba hnojiť, aby sa zabezpečilo, že rastliny mali správny prístup k potrebným výživovým hodnotám, ktoré potrebujú na prežitie.

Kávová usadenina obsahuje niekoľko kľúčových minerálov pre rast rastlín — dusík, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík a chróm. Môžu pomôcť absorbovať ťažké kovy, ktoré môžu kontaminovať pôdu. A čo viac, kávová usadenina pomáha prilákať červy, ktoré sú skvelé pre vašu záhradu.

Ak chcete použiť kávovú usadeninu ako hnojivo, jednoducho ju posypte do pôdy okolo vašich rastlín.

2. Kompostujte to na neskôr

V prípade, že nepotrebujete okamžite hnojivo, môžete kávovú usadeninu kompostovať na neskôr.

Kompostovanie je prirodzený proces, ktorý premieňa organické zložky, ako sú zvyšky potravín a odpadky z dvora, na tmavú, bohatú zmes nazývanú kompost alebo humus. Pridanie kompostu na váš dvor alebo záhradu môže pomôcť pôde zadržať viac živín a vody, čím sa zlepší zdravie vašich rastlín.

Jedna štúdia zistila, že kompost vyrobený z kávovej usadeniny a kuchynského odpadu bol bohatší na živiny ako kompost vyrobený zo samotného odpadu. (1) Iná štúdia porovnávala štyri dávky kompostu obsahujúce 0, 10, 20 a 40 % kávovej usadeniny. Šarža obsahujúca 40 % kávovej usadeniny vyprodukovala najmenej emisií skleníkových plynov a najkvalitnejší kompost. (2).

Ďalšie položky na kompostovanie zahŕňajú pokosenú trávu, lístie, kôru, nastrúhané noviny, kefu, bylinky, škrupiny od vajec, starý chlieb a odrezky ovocia a zeleniny. Mali by ste sa vyhnúť kompostovaniu zvyškov mäsa a rýb, mliečnych výrobkov, chorých rastlín, tuku a olejov. To je veľké nie pre vznik bohatého a kvalitného humusu.

3. Káva odpudzujte hmyz a škodcov

Niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v káve, ako je kofeín a diterpény, môžu byť pre hmyz vysoko toxické. Z tohto dôvodu môžete použiť kávovú usadeninu na odpudzovanie chrobákov.

Sú účinné pri odpudzovaní komárov, ovocných mušiek a chrobákov a môžu pomôcť zabrániť aj iným škodcom.

Ak chcete použiť kávovú usadeninu ako odpudzovač hmyzu a škodcov, jednoducho postavte misky s usadeninou alebo ju posypte okolo vonkajších miest na sedenie.

Škodcov môžete tiež udržať mimo vašej záhrady tak, že okolo rastlín rozsypete kávovú usadeninu. Pomáhajú vytvárať bariéru, cez ktorú sa slimáky a slimáky neradi plazia.

4. Odstráňte blchy zo svojho domáceho maznáčika

Blchy sú bežným problémom domácich miláčikov a ich liečba môže byť nákladná a časovo náročná.

Na trhu existuje niekoľko produktov na odstránenie bĺch, ale mnohé obsahujú agresívne chemikálie a môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky.

Našťastie sa zdá, že blchy nemajú radi kávu a možno budete chcieť zvážiť kávovú usadeninu ako prírodnú liečbu.

Po umytí šampónom jednoducho rozotrite usadeninu po celej srsti vášho domáceho maznáčika. Potom ju opláchnite a nechajte domáceho maznáčika uschnúť ako obvykle.

Niektorí hovoria, že to môže tiež pôsobiť na zjemnenie a lesk srsti vášho domáceho maznáčika, ale neexistuje žiadny výskum na podporu ktoréhokoľvek z týchto tvrdení.

Kávová usadenina však môže byť menej účinná ako liek na predpis (antiparazitikum), takže ak má váš maznáčik blchy a táto liečba nefunguje, bude potrebné prejsť na silnejší kaliber a kontaktovať vášho veterinára a prediskutovať ďalšie možnosti.

 

Taktiež kávová usadenina by sa mala používať iba zvonka. Pri konzumácii môže byť pre psy-toxická.

5. Neutralizuje pachy

Kávová usadenina obsahuje dusík, ktorý pomáha odstraňovať zapáchajúci plyn síry zo vzduchu, keď je kombinovaný s uhlíkom. Inými slovami, kávová usadenina môže pomôcť absorbovať a odstraňovať pachy.

Do chladničky alebo mrazničky môžete umiestniť misku s kávovou usadeninou, aby ste neutralizovali pachy rôznych alebo aromatických potravín (romadúr, zeler, konzerva tuniaka…).

Môžete tiež naplniť staré ponožky alebo pančuchové nohavice kávovou usadeninou a zviazať ich, aby ste vytvorili prenosné osviežovače vzduchu. Umiestnite ich do topánok, tašky do telocvične, zásuviek v spálni, pod autosedačku alebo kamkoľvek inde, ktoré môže potrebovať dezodorant. Predstavivosti sa medze nekladú.

Kávovú usadeninu si dokonca môžete nechať pri dreze a použiť ju na drhnutie rúk po nasekaní cesnaku alebo cibule (skvelý trik). Drhnutie vám pomôže odstrániť zápach z vašich rúk.

6. Používajte ju ako prírodný čistiaci prostriedok

Kávová usadenina je abrazívna a môže pomôcť odstrániť usadeniny na ťažko čistiteľných povrchoch. Môže dokonca pomôcť pri dezinfekcii vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým vlastnostiam.(3) Ak sa radi vyhýbate čisteniu chemikáliami, za vyskúšanie možno stojí použitá kávová usadenina. Použite ju na umývanie drezu, leštenie riadu alebo čistenie grilu.

Len dávajte pozor, aby ste ju nepoužívali na akýkoľvek druh pórovitého materiálu, pretože môže spôsobiť hnedé škvrny.

7. Vydrhnite svoje hrnce a panvice

Vďaka hrubej textúre kávovej usadeniny je ideálna na čistenie ťažko čistiteľného kuchynského náradia.

Môžete použiť na zoškrabanie riadu a odstránenie pripečených jedál z hrncov a panvíc. Jednoducho nasypte usadeninu priamo na vaše hrnce a panvice a vydrhnite ako obvykle. Nezabudnite potom dôkladne opláchnuť.

8. Urobte si peeling

Hrubé častice v kávovej usadeniny fungujú ako exfoliačný prostriedok, ktorý pomáha odstraňovať nečistoty a odumreté bunky z pokožky. Jednoducho zmiešajte kávovú usadeninu s trochou vody alebo kokosového oleja a vydrhnite ju rukami priamo na tvár (tu opatrne, pre niekoho s citlivou kožou tváre) a telo. Kávová usadenina môže byť tiež zmiešaná s malým množstvom medu a použitá ako peeling na pery.

A čo viac, kofeín v kávovej usadenine má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku pred poškodením slnkom (ale na SPF ochranu netreba zabúdať). Môže tiež zvýšiť prietok krvi, čo pomáha pri celkovom zdraví pokožky.(4)

9. Použite ako prírodné farbivo

Ak ste niekedy vyliali kávu na bielu košeľu, viete, že môže zanechať škvrnu.

Opätovným navlhčením použitej kávovej usadeniny môžete vytvoriť lacné a úplne prírodné farbivo, ktoré možno použiť na farbenie bavlny, umelého hodvábu, ľanu a papiera. Je to jednoduchý spôsob, ako dodať látkam a papieru vintage vzhľad alebo zamaskovať existujúce škvrny na oblečení a uterákoch. Kávovú usadeninu možno dokonca použiť na farbenie veľkonočných vajíčok alebo prehĺbenie farby tmavých vlasov.

 

Použitá kávová usadenina je skvelou netoxickou alternatívou k tradičným farbivám. Ak ste zafarbili kus látky alebo priadze, ktorú budete nosiť alebo používať na šitie alebo pletenie, pred použitím ju vyperte v studenej vode s veľmi jemným pracím prostriedkom.

10. Pestujte huby

Hubám sa darí len v špecifických podmienkach a ich pestovanie je notoricky náročné.

Len tak nerastú v bežnej záhradnej pôde, keďže vyžadujú substrát, prípadne podkladovú vrstvu. Použitá kávová usadenina je skvelým substrátom, pretože je plná živín, na ktorých huby radi rastú. A čo viac, už boli sterilizované počas procesu varenia, čo by inak predstavovalo ďalší krok v procese pestovania.

Slovo na záver

Určite ste ani netušili koľko taký ,,odpad´´ z kuchyne môže mať skvelých vlastností a využití. Tak pri príprave vášho ďalšieho ,,turka´´ alebo espressa z fajnšmekrového kávovaru si spomente, že usadenina nemusí len putovať hneď do koša, ale dajte jej druhú šancu k životu ?.

 

 

ZDROJE

1-Waste recycling: utilization of coffee grounds and kitchen waste in vermicomposting – PubMed (nih.gov)

2-Effect of different rates of spent coffee grounds (SCG) on composting process, gaseous emissions and quality of end-product – PubMed (nih.gov)

3-Coffee and its waste repel gravid Aedes albopictus females and inhibit the development of their embryos – PMC (nih.gov)

4-Caffeine’s mechanisms of action and its cosmetic use – PubMed (nih.gov)

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre