Aj keď by sa mohlo zdať, že sochy možno nie sú pre každého zaujímavé a vedia ich oceniť len fanúšikovia umenia, tak v tomto prípade to určite neplatí. Niektoré sochy sú skrátka také dobré, že sa na ne zahľadíte a budete ich obdivovať. Nasledujúce umelecké diela, ktoré uvidíte, patria práve do tejto skupiny. Teraz si už len užite krásny pohľad.

„Dážď“ od Nazar Bilyk, Ukrajina:

„Down (no.2)“ od Håkon Anton Fagerås, Nórsko:

Trvalá inštalácia Daniela Poppera, Modem Festival 2019, Chorvátsko:

View this post on Instagram

We just got back from Modem festival in Croatia . Full of gratitude !The event was pure magic. Here are some pics of my new stage installation at the swamp stage. It was a change in style and materials for me and I absolutely loved the process and the outcome. it was only made possible with the owner of the event willing to take a big risk with me. Legends @waynevisual and @deltaprocess.it on the visuals took it to another dimension at night. More pics and vids to come . Pagoda construction by Abject The piece is made of fiberglass, steel and concrete and is a permanent installation. . . . . . . . . . . . #modemfestival, #croatia,#creativity, #creativespirit, #sculpture,#stage, #productiondesign, #festival, #innovation, #swampstage,#installationart,#stagedesign,#psytrance,#techno,#slunj, #concrete, #artofinstagram,#projectionmapping, #madmapper, #publicart, #nature,#travelphotography, #destinationart

A post shared by Daniel Popper (@danielpopper) on

„Lovkyňa“, od Anna, Yorkshire:

„Bozk“ od Penny Hardy, Buckinghamshire:

„Vestige“ od Rob Mulholland, Aberfoyle:

Ferdinand I. od Darius Hulea, Cluj:

„Lietajúci kameň“ od Smaban Abbas, Cairo:

Kolekcia od Jason deCaires Taylor, Gili Islands:

„Skin“ od Mehmet Ali Uysal, Liege:

„Jatayu“ od Rajiv Anchal, Kerala:

View this post on Instagram

The world’s largest bird sculpture at Jadayu Para in #Kerala, India 🦅🇮🇳 ~ This architectural masterpiece is 200 feet long, 150 feet wide and 70 feet tall! The bird symbolises the protection of women and according to Hindu legend, Jatayu tried to save Princess Sita from being kidnapped by the demon king Ravana. During the battle to save Sita, Jatayu’s left wing was chopped off by the sword of Ravana and he then fell on his back with his talons clenched on top of Jadayu Rock.👌🏽 ~ I spent 2 weeks travelling around Kerala with the tourism board and it was one of the best trips I have been on this year! Looking forward to going back to India next year to discover the northern regions and maybe even head up to Nepal, who’s coming?!! 🌏 ~ Big ups to @withlai for this shot!🙏🏽

A post shared by Jonny Melon📍Australia (@jonny.melon) on

„Ali a Nino“ od Tamar Kvesitadze, Batumi:

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.