Nie je síce nič prekvapivé na tvrdení, že konzumácia alkoholu je škodlivá pre mozog, no pomerne prekvapivý je fakt, že už aj malá konzumácia má negatívne účinky pre mozog človeka. Aspoň toto tvrdí najnovšia štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako 25 000 respondentov.

Tí, ktorí za touto štúdiou stoja tvrdia, že neexistuje bezpečná dávka alkoholu pre mozog. Doteraz sa totiž verilo, že alkohol ovplyvňuje iba konkrétne oblasti mozgu. Tento najnovší výskum však ukazuje niečo iné a ako sa zdá, tak alkohol ovplyvňuje celý mozog a to pomerne výrazne. Vedúca autorka Anya Topiwala sa vyjadrila takto: „Neexistuje žiadny limit, resp. hranica, do ktorej môžete bezpečne piť alkohol. Akýkoľvek druh a množstvo je škodlivé“.

Tím odborníkov skúmal zdravotné profily celkom 25 378 ľudí z britskej Biobank. Ide o databázu, ktorá bola vytvorená špeciálne preto, aby pomohla výskumníkom pochopiť súvislosti medzi chorobami a genetickými alebo environmentálnymi faktormi. A teda na základe výsledkov štúdie vedci konštatovali, že už aj mierne pitie alkoholu je spojené s rozšírenými nepriaznivými účinkami pre mozog. Citlivejší na nepriaznivé účinky sú samozrejme tí, ktorí nadmerne konzumujú alkohol, ale aj tí, ktorí majú vyšší krvný tlak a index telesnej hmotnosti.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.