Denne sa využije až 6 miliárd rúšok a veľa z nich je len jednorázových, teda putujú do koša a v tom horšom prípade zostávajú pohodené niekde na ulici. Mnohé končia až v moriach a oceánoch. Tím vedcov z Melbourne však prišiel na to, že by sa mohli začať pridávať do cestných zmesí, čo by pomohlo znížiť odpad a zároveň výrazne znížiť náklady na cesty.

Iba na jeden kilometer cesty by sa spotrebovalo až 3 milióny rúšok. Zároveň plast, ktorý obsahujú jednorázové rúška by dokonca pomohol zvýšiť flexibilitu a životnosť samotných ciest. „Ak sú údaje pravdivé, tak až 75% jednorázových rúšok a iného materiálu súvisiaceho s pandémiou skončí na skládkach alebo pláva v moriach,“ napísali vedci v správe.

Vedci z univerzity RMIT publikovali svoju správu v časopise Science of the Total Environment. Jie Li a jeho tím vyvinuli nový materiál na stavbu ciest, ktorý je zmesou asi 2% rozdrobených rúšok s recyklovaným betónovým agregátom. Vedci uviedli, že takýto materiál je vhodný pre použitie v dvoch zo štyroch vrstvách, z ktorých sú zložené asfaltové cesty.

Vedci teraz hľadajú súkromných partnerov alebo aj vlády štátov, ktoré by im umožnili reálne vytvoriť kus cesty z tejto zmesi, ktorú by potom podrobili rozsiahlemu testovaniu.  

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.