Fakt, že na našej planéte dochádza každým rokom k výraznému úbytku ľadu už dávno viete. Nová štúdia však ukázala, že je to až 1,2 bilióna ton ľadu za rok, čo je naozaj ohromné číslo. Zistenia boli publikované v časopise Cryosphere a vedci uvádzajú, že strata ľadu sa výrazne zvýšila od roku 1994, odkedy došlo aj k zvýšeniu globálneho otepľovania o 60%.

Foto od Wikimedia

Len medzi rokmi 1994 a 2017 stratila Zem 28 biliónov ton ľadu, čo je dosť na to, aby takáto vrstva pokryla celé Anglicko, pričom hĺbka snehu by predstavovala 90 metrov. Okrem iného hladina morí vzrástla o 33 centimetrov. Táto štúdia zahŕňala kompletne všetok ľad z každého kontinentu, čím sa stala prvou takto kompletnou.

Vedúci štúdie Thomas Slater sa vyjadril takto: „Zvýšenie hladiny mora v takomto rozsahu bude mať vážne dopady na pobrežné spoločenstvá“. Hladiny mora sa navyše do roku 2100 podľa prognóz zvýšia o ďalších 40 centimetrov. Rýchlosť, akou stráca naša planéta ľad, je veľmi veľká a podľa mnohých je to neodvratná záležitosť.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.