Ak ste sa rozhodli brať situáciu s koronavírusom o niečo vážnejšie ale momentálne neviete kde kúpiť respirátor, vedzte,  že nie ste sami.  Mnoho Slovákov ešte na začiatku pandémie beznádejne vykúpilo obchody s respirátormi. Na predaj  niekedy nie sú ani tie respirátory, ktoré boli určené pre domácich majstrov alebo stavbárov. Situácia sa však určite zlepšila a dnes nájdete vo viacerých slovenských obchodoch na predaj ffp2 ale aj ffp3 respirátory, ktoré sa odporúčajú nosiť ako lepšia forma ochrany proti novej mutácií koronavírusu, ktorý sa objavil už aj na Slovensku.

Overený predajcovia respirátorov na Slovensku

Overený eshopZľavový kód ( Zadajte pri nákupe v košíku)Respirátory na predaj
DrProtect (na výber široký sortiment FFP2 a FFP3 respirátorov)DRPROTECT5 - platí na produkty značky DR Protect Zobraziť ponuku
Exafoto.skNedostupný Zobraziť ponuku

Kúpte si ffp2 respirátor a dostanete k nákupu na DrProtect teraz chirurgické rúško zdarma ako darček.

 

respirator

FFP2 respirátory na predaj už aj na Slovensku.

Posledné dni sa činí nie jeden slovenský podnikateľ aby zabezpečil tak veľký dopyt po ochranných respirátoroch. A tak bola otázka času, ktorý slovenský predajca ich bude mať skladom ako prvý.

Nutne ale podotknúť, že si za objednávku od slovenského predajcu priplatíte. Počet kusov skladom je limitovaný . Na druhej strane vám eshop odošle produkt do 24 hodín od vytvorenia objednávky.

Respirátor FFP2 Čierny

V balení 5 kusov čierných ffp2 respirátorov na jednorázové použitie.  Od marca povinné napríklad v MHD alebo interiéroch.

ffp2 respirator cierny
Respirátor čiernej farby

 

Respirátor triedy FFP2  Skladom

Respirátor FFP3 ADD Air Active 5510 NR D 10ks

 

Respirátor FFP2 / FFP3

Aký je rozdiel medzi respirátorom  FFP2 a FFP3?

FFP je skratka pre filtering face piece a jednotlivé stupne označujú aké veľké častice dokáže daná maska odfiltrovať. V jednoduchosti, čím vyššie číslo za skratkou FFP nasleduje tým viac vás maska ochráni. V nasledujúcej tabuľke sú jednotlivé vlastnosti respirátorov podľa ich triedy.

Typ respirátoraMinimálny záchyt častíc do veľkosti 0,6 μmMaximálna miera netesnostiNa predaj
FFP180% 25% Zobraziť ponuku
FFP294%11% Zobraziť ponuku
FFP399%5% Zobraziť ponuku

Kde  ešte majú ffp2 respirátor na predaj? Stavte na zahraničie

Od 27. marca kedy sme tento článok písali sa situácia radikálne zmenila. Nedostatkom ochranných pomôcok už netrpia ani občania ani zdravotný personál. Slovenské eshopy sú zásobené viac ako kedykoľvek predtým. Faktom ale ostáva, že najlepšia cena je vždy v zahraničí, avšak musíte zvážiť dlhšiu dobu dodania .   Respirátor si môže každý  objednať zo zahraničia svojpomocne a nie je to nič náročné  . Toto sú overené obchody, ktoré ponúkajú respirátory ale aj rúška na predaj.

Nemecký  Amazon v českom jazyku

Amazon je najväčší online predajca vôbec. V zahraničí dobre známi a vážne sa nemusíte báť objednať. Vo svojej nemeckej verzií má dokonca možnosť objednať v českom jazyku s poštovným na Slovensko a Česko zadarmo !  Vyberáme niekoľko respirátorov, ktoré sú momentálne dostupné.

Respirátor KN95/FFP2

 

Respirátory na AliExpress

O niečo lepšie ceny viete nájsť na čínskom AliExpresse, ktorý je rovnako ako Amazon štandardom v online nakupovaní vo svete. Výhodou AliExpressu je, že tam nájdete viac čínskych predajcov, ktorí majú nadbytočné respirátori na predaj (v Číne sa situácia každým dňom zlepšuje). Rovnako máte pri mnohých produktoch poštovné zadarmo

Respirátory N95 / FFP2

N95 Respirátor ffp3

 

 

 

Aký je rozdiel medzi respirátormi a ochrannými rúškami?

Už na prvý pohľad je zrejme, že klasické ochranné rúško je určené na masové použitie a hlavnou výhodou je jeho dostupnosť.   Klasické jednorázové rúško na tvár si viete ušiť doma aj bez stroja a teda naozaj nemusíte vedieť šiť a viete ich ušiť rovno pre deti, manžela a darujete možno ešte aj susedom.  Rúška chránia predovšetkým smerom von a teda lekári aj personál ich nosí aby nenakazili svoje okolie, rovnako v Ázií sú prejavom solidarity a súdržnosti s nakazenými.

Účinnosť rúšok je však oproti respirátorom o niečo viac limitovaná. V prvom rade domácky vyrobené textilné rúška alebo aj tie z obchodu sú často nedokonalo navrhnuté a teda nepriliehajú k pokožke tak ako respirátor. Dizajn respirátoru prilieha k tvári človeka omnoho lepšie . Zárukou respirátorov je aj to, že musia prejsť náročnejšími testami ako ochranné rúška.

Respirátor je teda o niečo lepší ako bežné ochranné rúško a odporúčame ho nosiť ak sa chystáte napríklad do potravín alebo niekde, kde je pravdepodobnosť nakazenia sa vyššia. Nevýhodou respirátorov môže byť ich cena, ktorá je však stále v norme kedže ide o zdravie človeka.

 

 

Je možné kúpiť respirátor v Bratislave alebo inde na Slovensku?

Ešte začiatkom tohto roka boli ffp2 a ffp3 respirátori beznádejne vypredané. Slovenské eshopy sa však zásobili dopredu a tak viete nájsť viacero druhov respirátorov na predaj.

Ako nosiť respirátor?

Ak viete ako nosiť a nasadiť ochranné rúško budete vedieť nosiť aj respirátor. Dôležité je aby respirátor nebol poškodený. Manipulácia s ochrannou maskou musí prebiehať výlučne s čistými rukami . Maska musí dokonale priliehať k tvári, čo vám zabezpečí kovový prúžok na vrchu masky.  Po použití rúška alebo respirátoru je potrebné  masku  zahodiť – ide o jednorázové produkty.

 

zdroj:primar.sme.sk

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.