Kde sa stretli J. R. R. Tolkien a Adolf Hitler a čo majú spoločné Pablo Picasso a Pink Floyd?

2082

Každý deň sa rodí nová história. Kým na jednej strane sveta čelíme obrovským politickým škandálom, v tom istom okamihu na opačnej strane sveta prídu vedci na prevratný objav. Taký je život a ten tvorí históriu. Zvyčajne sa rôznorodé udalosti neučia v súvislostiach, a tak ani neviem, že mnohé významné okamihy sa stali v tom istom roku.

Korytnačka, ktorá spojila  Charlesa Darwina a dobrodruha Stevea Irvina

pixabay.com, CC0 Public Domain

Charles Darwin si v roku 1835 z Galapág priniesol domov domáceho miláčika – korytnačku Harriet. Vtedy bola veľká iba ako tanier. Keď v roku 1882 Darwin zomrel, jeho priateľ John Wickham ju zobral do Austrálie. V roku 1987 sa o korytnačku zaujímal, dnes už zosnulý, známy cestovateľ a dobrodruh Steve Irvin. Irvin ju získal do opatery a staral sa o ňu až do jej smrti v roku 2006.

V bitke pri Somme sa stretli Otto Frank, Adolf Hitler a J. R. R. Tolkien

Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Bild 146-1990-048-29A / Heinrich Hoffmann / CC-BY-SA 3.0

Jednou z významných bitiek počas Prvej svetovej vojny bola bitka pri rieke Somme, ktorá prebiehala od 1. júla do 18. novembra 1916. V konflikte sa stretli vojská Veľkej Británie a Francúzska proti tým z Nemecka. V nemeckých radoch bojovali bok po boku dve známe mená – Adolf Hitler a Otto Frank, otec Anny Frankovej. O dvadsaťosem rokov neskôr zajali vojská Adolfa Hitlera Otta Franka a celú jeho rodinu a poslali ich do koncentračného tábora.

V tej istej bitke bojoval aj známy spisovateľ a autor kníh Hobbit a Pán prsteňov. Samozrejme bojoval za Britániu, na opačnej strane ako vyššie spomínaní páni.

Pablo Picasso zomrel v tom istom roku ako skupina Pink Floyd vydala legendárny album Dark Side of the Moon, rok predtým ako sa narodil Eminem

pixabay.com, CC0 Public Domain

Roky 1972 až 1973 boli zlomovými okamihmi v hudbe i umení. Kapela Pink Floyd vydala 1. marca 1973 svoj ôsmy a najúspešnejší album The Dark Side of the Moon. Album sa z večera do rána stal hitom medzi fanúšikmi aj kritikmi. O mesiac a sedem dní neskôr prišiel svet o maliara a sochára Pabla Picassa.  Picasso zomrel počas večere, keď zabával svojich hostí. V čase smrti mal 92 rokov.

Šesť mesiacov pred týmito udalosťami sa dňa 17. októbra 1972 narodil Marshall Bruce Mathers III. Kto to je? Človek, ktorého pozná celý svet pod pseudonymom Eminem.

Galileo Galilei zomrel v tom istom roku, ako sa narodil Isaac Newton

Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Taliansky astronóm, fyzik, inžinier, filozof a matematik, to je Galileo Galileu. Dodnes ho poznáme ako „otca modernej fyziky“ alebo „otca vedeckých metód“. Jeho celoživotná púť sa skončila 8 januára 1642. O jedenásť mesiacov neskôr sa narodil druhý významný fyzik a matematik – Isaac Newton. Newton sa neskôr preslávil svojimi gravitačnými zákonmi a mnohými ďalšími fyzikálnymi objavmi.

V čase, keď Hanibal prechádzal Alpami, začal sa stavať Veľký čínsky múr

Písal sa rok 218 pred n. l., keď Hanibal prekročil Alpy a zapojil sa do Druhej púnskej vojny. V tom istom čase na opačnom konci sveta sa začala budovať historická hranica – Veľký čínsky múr. Múr postavil kráľ Zheng z Qin, ktorému sa podarilo zjednotiť Čínu. Po zjednotení zase nakázal múr zbúrať a zo zvyškov hradieb vybudoval hranicu na severe krajiny.

zdroj

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre