Ľadovec, ktorý bol ešte pred 4 rokmi najväčším na svete, sa po odtrhnutí od Antarktídy v roku 2017 už takmer úplne roztopil. Obrovský ľadovec známy ako A68 kedysi pokrýval plochu 6 000 kilometrov štvorcových, čo je takmer štvrtina veľkosti Walesu.

Aj keď po oddelení od šelfu Larson C sa zdal pomerne stabilný, tak po približne roku ho začalo unášať na sever a silné vetry ho odfúkli až do južného Atlantiku smerom k južnému Gruzínsku. Ľadovec sa stal obeťou vyšších teplôt vzduchu a teplej vody v Atlantiku.

Napokon sa začal deliť na malé časti. Obrovská, predtým pevná hmota, sa skladá dnes z malých fragmentov. Adrian Luckman z univerzity Swansea povedal, že je úžasné ako dlho dokázal ľadovec po odtrhnutí zostať pokope. „Dnes je už veľmi krehký. Najskôr sa rozpadol na približne 5 kúskov, no potom sa rozpadli aj tie,“ povedal Adrian.

Ľadovcom bežní ľudia síce nevenujú extra pozornosť, no tento ľadovec sa stal hviezdou potom, čo vďaka vesmírnym dátam umožnili sledovanie jeho cesty po oceáne. Ľudia aj odborníci mohli sledovať každú minútu pohybu tohto ľadovca a všetko čo sa ho týkalo, aj tie najmenšie detaily.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.