Trpíte nadváhou a radi by ste schudli? V takom prípade možno zvažujete, aká diéta by bola pre vás tá pravá. Vo všeobecnosti je pozornosť ľudí v poslednom čase upriamená na stravovacie plány s nízkym obsahom sacharidov a vysokým obsahom proteínov. Takými diétami sú napríklad Paleo, South Beach alebo Atkinsova diéta.

Pozornosť si získala aj Keto diéta. Táto diéta využíva ako zdroj energie tzv. ketolátky, ktoré pečeň produkuje z uloženého tuku. Pri tejto diéte sú teda spaľované tuky. Tento spôsob chudnutia sa javí ako veľmi ideálny, avšak celý proces ketózy je omnoho zložitejší.

Ak uvažujete práve o tomto druhu diéty, je dobré si najskôr prečítať o nej toho čo najviac a samozrejme prečítať si aj zopár recenzií a skúseností ľudí, ktorí sa pre túto diétu rozhodli. Práve tieto skúseností ľudí s keto diétou vám v tomto článku prinášame.

Keto dieta

Keto diéta – skúsenosti a recenzie ľudí zo zahraničia

Tí, ktorí podstúpili keto diétu uvádzajú, že sa o stravovaní a o tom, ako ich telo reaguje na určitý druh potravy, naučili veľmi veľa. Samozrejme, zaznamenaná bola určitá strata váhy. V niektorých prípadoch veľmi rýchla strata váhy, ktorá sa prejavila už na štvrtý deň.

Avšak je dôležité podotknúť, že v niektorých prípadoch zase naopak, ľudia nepocítili stratu váhy alebo proces chudnutia bol veľmi pomalý. Pre niektorých z nich bola táto diéta veľmi náročná. Ľudia prechádzajúci keto diétou udávajú divnú chuť v ústach, bolesti hlavy, neschopnosť byť kreatívny, či pocit unavenosti.

Pre niektorých z nich bola stresujúcou myšlienka, čo ak ich ketóza bude z dôvodu náhodného a najmä zvýšeného príjmu sacharidov narušená. Niektorí upriamujú pozornosť na to, že pri keto diéte je dôležité ostať hydratovaný, teda piť dostatok vody. Odporúčaním každého je nevzdať to pri prípadnom neúspechu ale začínať stále odznova.

Dobrá je aj stratégia odmeňovania, no neodporúča sa odmeňovať sa jedlom. Podľa  niektorých ľudí je lepšie odmeniť sa niečím hmotným alebo zážitkom, ktoré vydrží dlhšie ako jedlo. Ideálne je plánovanie jedál, ktoré je pre niektorých náročnejšie vzhľadom na pracovnú vyťaženosť a taktiež je to cenovo náročnejšie.

Keto diéta a skúsenosti ľudí zo Slovenska

Na Slovensku je keto diéta v celku pochvaľovaná. Uprednostňovaná je skôr „sáčková“ keto diéta, kde si môžete nakúpiť v malých baleniach rôzne nápoje, omelety, kaše a podobne. Užívatelia udávajú, že keto diéta nie je samozrejme pre každého.

Je náročné ju dodržiavať v prípade, ak má človek rodinu a je zamestnaný – a to najmä pri „nesáčkovej“ forme keto diéty. Keto diéta v niektorých prípadoch jej užívateľov so sebou priniesla pocit malátnosti, či bolesti hlavy, čo postupne zmizlo. Niektorí udávajú aj bolesti žalúdka, čo bolo dôvodom ukončenia diéty.

Nie je odporúčaná aj v prípade problémov s obličkami. Pocit neustáleho hladu je ďalšou skúsenosťou mnohých, avšak na druhej strane, u niektorých sa hlad neobjavil. Je to veľmi individuálne. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov je vždy dobré poradiť sa s lekárom. Mnohí z tých, ktorí keto diétu praktizujú uviedli, že dôležité je pochopiť, ako keto diéta funguje a podľa toho si nastaviť systém stravovania, čo celý proces zjednoduší a zefektívni. Niektorí užívatelia neodporúčajú neustále nakupovanie pripravených „keto jedál“ v sáčkoch. Napriek tomu však výrazne odporúčajú už spomenuté pochopenie, ako keto diéta funguje. V takýchto prípadoch sú premeny veľmi veľké a nemenné aj napriek tomu, že snaha vynaložená na sledovanie a zaznamenávanie si prijímaných kalórii je zo začiatku veľmi veľká. V prípade „keto sáčkov“ sa neraz dostaví „jojo“ efekt.

Tip na jedálny lístok od jednej z užívateliek keto diéty:

  • Raňajky: vajíčka a slanina
  • Olovrant: kaleráb, uhorka, oriešky
  • Obed: vývar, mäso so zeleninou, najmä nezahusťované múkou
  • Večera: grilované mäso, kukurica, hríby, rôzne šaláty, omeleta s lososom, grilovaný losos, syr

Aké sú vaše skúsenosti?

Podeľte sa o svoju skúsenosť v recenzií formou komentáru v diskusií pod článok. Kľudne sa aj opýtajte ak máte záujem vedieť o keto diéte viac. Ak máte skúsenosť s  touto diétou svojím názorom pomôžete ostatným ľuďom, ktorí sa rozhodli schudnúť.

 

Užitočné zdroje:

https://forum.zdravie.sk/2172066/ketodieta-skusenosti

https://www.modrykonik.sk/forum/chcem-schudnut/keto-diet-skusenosti-2/

https://www.reddit.com/r/AskReddit/comments/8jka1j/what_were_your_experiences_on_the_keto_diet/

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.