Pes patrí medzi najobľúbenejších domácich miláčikov. Niekto si obľúbil maličké, „kabelkové“ psíky, niekomu vyhovuje plemeno strednej veľkosti a mnohým ľuďom, ktorí bývajú najmä v rodinných domoch, zase robia radosť a zároveň strážcu tie najväčšie psie rasy. Nech je už toto domáce zvieratko akejkoľvek farby, rasy, výzoru či pôvodu, snáď všetci majitelia psov sa zhodnú, že pes si vždy dokáže získať srdce svojho majiteľa.

Ak však v poslednej dobe u svojho psa pozorujete zhrbený postoj, krívanie, pomalšiu chôdzu či neochotu behať, na vine môžu byť problémy s kĺbmi Ako ich správne vyživovať a spomaliť zdravotné problémy tohto druhu? Spoznajte naše zaujímavé tipy na kĺbovú výživu pre psov.

Najlepšia kĺbová výživa pre vášho psa


Podľa nás je Alavis 5 značka, ktorá si zaslúži byť označená ako tá najlepšia kĺbová výživa pre psa. Za značkou Alavis je dlhoročná história a skúsenosti pri výrobe „kĺboviek“ pre zvieratá.

psie klby
Zdravé kĺby sú podobne ako u ľudí tak aj u psov cesta k spokojnejšiemu životu

Druhy liečiv a kĺbových výživ

Aj pre zvieratá existujú na trhu stovky rôznych produktov. Pred výberom toho najsprávnejšieho produktu presne pre vášho psíka sa najprv určite poraďte s veterinárom. Aj pre psíkov bez zjavných príznakov je kĺbová výživa najvhodnejšia ako forma prevencie, ideálne je začať už od šteňacieho veku.

Taktiež u psíkov, ktorí sa aktívne, ba dokonca profesionálne venujú športovým aktivitám je dôležité kĺbom venovať väčšiu pozornosť, keďže často dochádza k ich zvýšenej záťaži. Ak už váš psík má problémy s kĺbmi akéhokoľvek druhu – napr. opuchy kĺbov, degeneratívne či iné ochorenia kĺbov, dysplázia bedier, úraz, výživu a dĺžku liečby je potrebné prispôsobiť presne podľa ochorenia.

Forma prípravkov existuje buď v tabletách, prášku alebo v tekutom sirupe. Takmer všetci majitelia sa stretávajú so situáciou, kedy psík prirodzene odmieta skonzumovať tieto prípravky. V tom prípade mu ich neváhajte zamiešať do jeho bežnej potravy. 

 

Aké látky sú dôležité pre zdravie kĺbov vášho psa?

Najlepší efekt majú viaczložkové komplexné preparáty s obsahom glukozamínu, chondroitinu, kyseliny hyalurónovej a kolagénu. 

Chondroitín sulfát

Základná stavebná zložka chrupavky ktorá má redukčný vplyv a protizápalový účinok. Dodáva kĺbovým chrupavkám pružnosť, pôsobí pomaly ale dlhodobo.

 

Kolagén

Ide o jednu z najzákladnejších bielkovín v kĺboch ako u ľudí, tak i zvierat – cicavcov. V organizme u ľudí i psov tvorí kolagén až 30% všetkých bielkovín v tele, 80% hmoty v koži a 70% chrupaviek. Taktiež spojivové tkanivá v kostiach, šľachách a kĺboch sú významne tvorené kolagénom. Jeho dostatočné množstvo u zvierat sa odzrkadlí na hustej, lesklej srsti a pevných pazúrikoch. Tento dôležitý proteín si telo tvorí prirodzene najmä v mladom veku, avšak s pribúdajúcim vekom samoprodukcia kolagénu klesá.

V živočíšnej ríši je to podobne. Jedinou možnosťou, ako telu kolagén dodávať je z vonka. Pravdaže, najprirodzenejšia forma príjmu kolagénu je prostredníctvom stravy, avšak žiaľ, obvykle je to primálo. Ideálnym spôsobom, ako ho doplniť, je užívať ho vo forme výživového doplnku. 

Glukozamín sulfát

Látka, ktorá napomáha regenerácii kĺbových tkanív, jeho účinky bojujú proti zápalom a tiež spomaľujú vývoj osteoartrózy. Táto látka sa vo forme medikamentov odporúča podávať dlhodobo, nástup účinku prichádza o niekoľko týždňov od začiatku podávania, účinok však ale pretrváva až 4 mesiace po ukončení liečby.

MSM

A štvoricu najpriaznivejších látok uzatvára MSM, pomáha pri hojení kĺbových zranení, hojí zápaly, urýchľuje a podporuje regeneráciu svalov, uvoľňuje kŕče a zmäkčuje zjazvené tkanivo.

 


Najlepšie kĺbové výživy pre psov

Kĺbovú výživu možno voľne kúpiť vo zverimexe alebo objednať cez internet pre výhodnejšiu cenu . Pri jej výbere je dôležité, aby spĺňala špecifické potreby vášho psíka a bola preňho účinná. Rovnako je potrebné preštudovať a porovnať zloženia rôznych druhov produktov. V najlepšej kĺbovej výžive pre psa nesmie chýbať už spomínaný glukozamín a chondroitín – dôležité látky pre zdravé chrupavky.

kĺbová výživa pre psa

Incapet Collagen pre psov

Následne po tom, čo produkt Inca Collagen významne pomohol tisíckam ľudí, výrobca sa rozhodol vytvoriť obdobný variant aj pre zvieratá s názvom Incapet Collagen. Produkt je prírodný, bioaktívny morský kolagén, stopercente čistý, bez prímesí a výraznej chuti.

 

Kĺbová výživa Alavis 5 pre psov

Táto „kĺbovka“ šetrí a stará sa o kĺby psíkov všetkých vekových kategórií i veľkostných rozmerov. Obsahuje bohatú koncentráciu základných dôležitých zložiek pre výživu kĺbov, chrupaviek a spojivových tkanív. Takisto obsahuje vitamín C, ktorý je významným faktorom pri procese syntézy kolagénu v tkanivách. Vitamín C je vhodné podávať ideálne priamo v strave, napríklad formou varenej zeleniny, aj u rastúcich šteniatok pre správny vývoj ich kostí a chrupaviek. Značka Alavis je dlhodobo známym hráčom na poli kĺbových výživ pre zvieratá. Ich kĺbovú výživu pre kone dokonca užívajú aj ľudia .

 

Nomaad / Vitaar ArtiVit Forte

Komplexnú kĺbová výživa, ktorá navyše obsahuje výťažok z kadidlovníka pílovitého. Vďaka zložkám z tejto v našich končinách sotva známej rastliny dokáže okrem rýchlej a efektívnej výživy kĺbov aj tíšiť bolesť. Tieto účinky sú vysoko oceniteľné, najmä ak pes kríva, je po úraze či prípadne prekonal operáciu. ArtiVit obsahuje tiež vitamín C a vysokú dávku hydrolyzovaného kolagénu pre rýchlu regeneráciu a intenzívnu revitalizáciu kĺbov.

ArtiVit Forte

 

Aulin gel

Tento produkt patrí do skupiny doplnkov s protizápalovými a bolesť tlmiacimi účinkami. Je určený k lokálnej liečbe pri bolestivých a poúrazových stavoch, ako je napríklad zápal šliach. Kúpite tu.Ďalší výrobok, ktorý predstavíme, nájdete na trhu pod názvom Canvit Chondro Super. Poslúži najmä štvornohým kamarátom nad 25kg. Stručne by sme tento produkt popísali ako kvalitnú prevenciu za rozumnú cenu. Canvit je vhodný na dlhodobé používanie. Odporúča sa tiež ako súčasť pooperačnej rekonvalescencie. Na predaj ho nájdete u tohto overeného predajcu.

 

Ďalšie kĺbové výživy pre psov, ktoré stoja za zmienku

 

  • Giom intenzívna kĺbová výživa je intenzívna výživa pre kĺbovú chrupavku. Má protizápalový účinok a priaznivo pôsobí pri arthrotickom poškodení kĺbov.
  • Terra Canis Bylinky na kĺby, liečivé byliny a kvety pozitívne vplývajúce na kĺby, obnovujú a udržujú produkciu kĺbneho mazu. Produkt obsahuje diablov pazúr, ktorý je ďalšou bylinkou prírodnej medicíny, ktorá sa používa pre úľavu od bolesti. Bachove kvety, medzi ktoré patria okolík, horec a ruža šípová, poskytujú dodatočnú podporu. Medikament bol vyvinutý v spolupráci s veterinárnym lekárom a odborníkom z Európskej akadémie pre prírodnú a environmentálnu medicínu. 

 

Okrem krásnych a nezabudnuteľných momentov, ktorých si so svojim štvornohým miláčikom užijete určite nespočetne veľa, je veľmi dôležité starať sa aj o jeho zdravie, aby mohol byť vašim verným priateľom ešte mnoho ďalších rokov. 

Prevencia pred vznikom problémov

Samozrejme doplnky a kĺbové výživy nie sú všetko.  Samotný názov nám napovedá, že ide o „doplnok“ k liečbe. A na tú je najlepšia prevencia.  Ako prevenciu zdravých kĺbov u vášho psa skúste tieto tipy:

Pravidelný pohyb

Vo všeobecnosti platí aktívny pes = šťastný pes. Pravidelný pohyb u psa znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a prispieva ku šťastnej nálade. Pohybové aktivity je potrebné prispôsobiť potrebám a stavbe tela vášho psíka. Ako i ľudia, tak i psy sú jedinečné a každý je spôsobilý na niečo iné. Jeden môže bez problémov zvládnuť celodennú túru, iný preferuje ľahšie prechádzky. Pri snahe udržať kĺby zdravé treba brať do úvahy, čo váš pes zvládne a čo už je preňho naozaj namáhavé cvičenie. Treba zohľadniť vek, rasu, stavbu tela, skúsenosti a podľa toho vybrať vhodnú pravidelnú aktivitu, pri ktorej budete môcť spolu s vašim priateľom zabudnúť na čas.

 Zdravá váha

Nadváha a obezita nie je iba estetický problém. Kilá navyše sú pre psie kĺby zbytočnou záťažou a tak sa aj prechádzka okolo domu môže premeniť na namáhavú udalosť. Udržiavať psa na zdravej a telu prirodzenej váhe je prospešné pre jeho celkové zdravie a zabraňuje kĺbovým ťažkostiam.

Kvalitné granule

Zdravá strava podávaná vášmu štvornohému miláčikovi v primeranom množstve môže byť účinnou prevenciou pred vznikom ťažkostí s kĺbmi (napríklad pre artritídou alebo zápalmi). Okrem potrebných živín pre správne fungovanie organizmu sa odporúča v strave nezanedbať dve dôležité látky. Glukozamín a chondroitín.  O čo ide? Glukozamín a chondroitín budú v tomto článku ešte častokrát skloňované, keďže sú to najdôležitejšie látky potrebné pre zdravé kĺby u psov. Glukozamín napomáha rastu chrupavky a jej zotaveniu po prípadnom úraze. Chondroitín slúži ako prevencia pred zápalom a podporuje funkciu glukozamínu. Pri výbere granúl nie je na škodu čítať zloženie a hľadať v ňom tieto dve dôležité látky.

Zhrnutie

Psie plemená väčšieho vzrastu a psíci v seniorskom veku sú náchylnejší na ochorenia kĺbov a s tým spojené komplikácie. Kĺbová výživa môže byť dobrou voľbou pri liečení týchto ochorení. Dôležitejšie ale je dopriať vášmu vernému priateľovi pravidelný pohyb, prispôsobený jeho schopnostiam a kondícii, kvalitnú stravu a dbať na jeho zdravie dlhodobo. Pri akýchkoľvek príznakoch, ktoré môžu naznačovať problém s kĺbmi je potrebné čím skôr navštíviť odborníka – veterinára.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroje

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.