Klimatizácia je dnes bežnou súčasťou domovov, no to sa potom odráža aj na účtoch a niekedy na zdraví človeka. Čo v prípade, ak by ste mali na výber a mali dom, ktorý žiadnu klimatizáciu nepotrebuje? Dnes je na svete udržateľný materiál, ktorý vytvoril Yi Zheng. 

Docent strojného a priemyselného inžinierstva na univerzite v Bostone vymyslel materiál, ktorý dokáže udržať budovy v chlade a teda nie je potrebná žiadna klimatizácia. Svetlý materiál nielenže odráža slnečné lúče, ale dokáže aj odsávať teplo z interiéru, napríklad teplo, ktoré vyžaruje elektronika, teplo produkované pri varení či teplo ľudských tiel. 

Chladiaci papier má mikroštruktúru z prírodných vlákien, pričom tento materiál pracuje veľmi dobre a robí všetko to, čo sme spomínali vyššie. Vynález dokáže podľa vynálezcov znížiť teplotu v miestnosti aj o 6 stupňov Celzia. Papier je navyše jednak ekologicky pokiaľ ide o schopnosť znižovať ekologickú stopu samotných ľudí a dá sa tiež jednoducho recyklovať. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.