Možno si myslíte, že koberce predstavujú prežitok, ale musíme vás uistiť, že tomu tak rozhodne nie je. Správne zvolený koberec je dizajnérmi obľúbenou dekoráciou, ktorá dokáže zmeniť vzhľad a celú atmosféru miestnosti na nepoznanie a k lepšiemu. Nie je preto divom, že i v roku 2021 predstavujú dizajnérsky top bytový doplnok.

Podľa nášho názoru by každá domácnosť mala disponovať aspoň jedným kobercom a hneď vám prezradíme prečo.

 

Rozjasnia aj tmavú miestnosť

Chodba či iné priestory bez okien môžu pri voľbe tmavšieho nábytku či tmavej laminátovej, alebo drevenej podlahy pôsobiť pochmúrne. Vďaka správne zvolenému bledému odtieňu či mozaikovému vzoru behúňa však získajú miestnosti vzdušnosť a potrebné svetlo.

 

Zmenia farebný ráz miestnosti

Koberec dokáže vytvoriť jemný a mäkký povrch pre vaše chodidlá. Avšak, dokáže toho omnoho viac. Štýl vašej podlahy ľahko zmeníte novým farebným typom koberca. Kúpte si jeho zimnú a letnú verziu, a vaša miestnosť bude v každom ročnom období pôsobiť inak. Koberec môžete pokojne využiť ako základ farebnej schémy miestnosti.

 

Predelia miestnosť na rôzne oblasti či spoja do jednoliateho celku

Vďaka kobercom môžete funkčné časti miestnosti opticky oddeliť i keď sa nachádzajú v jednom priestore. Pomôžu tak oddeliť miestnosti, ktoré nemajú deliacu stenu. Môžete zvoliť koberec, ktorý bude natiahnutý od steny po stenu alebo postačí aj väčší rozmer koberca, ktorý dá jasne najavo, kde končí obývacia časť a začína jedáleň či iná miestnosť. Prečítajte si aké moderné koberce do obývačky existujú.

 

poskytujú ďalšiu vizuálnu vrstvu, ktorá uľahčuje transformáciu miestnosti zo studenej a bezútešnej na teplú a farebnú. Ak sa vám zdá miestnosť príliš farebne nejednotná, zvoľte koberec, ktorý ju zjednotí do jednoliateho celku.

 

Zdroj obrázka: Africa Studio / Shutterstock.com

Zohrejú miestnosť

O tom, že koberce sú potrebným doplnkom, ktorý má okrem dekoratívneho významu aj funkčný význam, hovorí aj fakt, že obľúbený preferuje používanie rôznych textúr kobercov či kožušín, ktoré miestnosť zahrejú. A severské krajiny naozaj vedia, ako miestnosť zohriať.

 

Položte koberec na podlahu z tvrdého dreva a okamžite zvýšite teplo a pohodlie miestnosti. Počas chladnejších mesiacov tak pomôže zahriať celý dom. Ak nechcete do spálne umiestňovať behúne ani malé koberčeky, skúste zvoliť imitáciu zvieracej , ktorá vám nielen ráno zohreje chodidlá, ale tiež dodá miestnosti neprehliadnuteľný štýl.

 

Zvýšia bezpečnosť

Ak máte skúsenosti s malými deťmi alebo jedno máte práve doma, viete, že obavy z úrazu sú pri deťoch oprávnené. Okrem toho, že zvýši bezpečnosť dopadu pri páde, slúži tiež ako skvelá podložka pri detských hrách na zemi. Koberce sú ideálne na tlmenie krokov, zníženie rizika pádu či pošmyknutia na podlahe. Pri zmienke o bezpečnosti, je tiež potrebné spomenúť doplnenie kúpeľne o predložku, ktorá zabráni pádu pri vychádzaní zo sprchy alebo vane.


Zdroj obrázka: Africa Studio / Shutterstock.com

 

 

Zakryjú nedostatky

Ak vaša podlaha trpí určitými nedostatkami, ako je napríklad odštiepená dlaždička, nerovný povrch, zle dosadajúca plávajúca podlaha či vychodené miesto na dlážke, koberec dokáže túto chybičku krásy jednoducho a rýchlo odstrániť, a teda zakryť.

 

Zjednodušia čistenie a chránia podlahu

Všetko čo je na koberci sa dá povysávať. Takže mop, vedro, voda, môžu zostať pekne schované. Navyše sa nemusíte obávať, že vám domáci maznáčik poškriabe podlahu alebo kamienky z topánok narobia ryhy. Pravidelné vysávanie raz týždenne ľahko odstráni prach. Ale ak vám to počasie dovolí, dobrý nápad je zavesiť koberec vonku a vyprášiť ho.

 

Podlahy z tvrdého dreva sú veľmi žiadané, ale môžu predstavovať naozaj drahú investíciu. Drahú podlahu sa oplatí chrániť v oblastiach s veľkou frekvenciou pohybu, napríklad pod jedálenským stolom, kde sa čoskoro začnú prejavovať škrabance od jedálenských stoličiek. Či už máte podlahy z tvrdého dreva, alebo laminátu, vďaka kobercu ochránite podlahu pred mlákami, škvrnami a odretím.

 

Tlmia zvuky

Už ste si niekedy všimli, ako veľmi sa ozývajú zvuky od susedov? Aby ste zabránili zbytočnému prenosu zvukov od vás ku spodným susedom, nemusíte hneď siahať po drahej kročajovej izolácii, ale pridajte do miestností koberce. Dokonale vyzerajú a ešte lepšie tlmia hluk. Nemusíte sa tak obávať, že sa susedia budú sťažovať na veľkú zábavu detí alebo zvuky z televízie.

 

Kotvia nábytok

Niekedy sa vám môže zdať, že obývacia skriňa alebo zoskupenie obývacej zostavy akoby plávalo v miestnosti. Pridajte koberec a vizuálne tak ukotvíte nábytok, čím zmeníte celkový vzhľad miestnosti. Koberec zmení ústredný bod miestnosti a dodáva vizuálny predel, vďaka ktorému priestor vyzerá útulnejšie a pohodlnejšie.

 

Koberec všetko pekne spojí a vytvorí pocit súdržnosti. Na ukotvenie priestoru je najvhodnejšie položiť koberec pod najväčší kus nábytku v miestnosti.

 


Zdroj obrázka: Africa Studio / Shutterstock.com

 

Pomáhajú pri alergiách

Aj keď sa to môže javiť ako nelogické, koberce môžu mať pozitívny vplyv na alergény v domácnosti. Po celé roky sa alergikom odporúčalo, aby z domu odstránili všetky koberce a koberčeky na základe toho, že koberce zachytávajú alergény. Avšak mnohé nedávne štúdie preukázali, že koberčeky sú prospešné pre alergikov práve preto, že zachytávajú alergény a tým ich udržujú mimo vzduchu, kde by ste ich vdychovali. Ak teda nemáte doma koberce a trpíte alergiami alebo inými respiračnými problémami, je možné, že vám práve tento doplnok pomôže zmierniť niektoré z týchto problémov.

 

Od najstarších čias človek používal rôzne prostriedky na prekrytie studeného povrchu zeme alebo podlahy, po ktorej chodil, na ktorej sedel alebo spal. V dávnej histórii sa na tento účel používali zvieracie kože a kožušiny. Postupom času sa na zaistenie lepšieho pohodlia používali rôzne prírodné a vyrobené materiály. Tak vznikli aj koberce, ktoré nám otepľujú a skrášľujú obydlia dodnes. Tak už ste si vybrali ten správny kus koberca pre vás?

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.