Medzi dve najväčšie a najvýraznejšie dekorácie v obývačke patria pohovka a koberec. Pre posilnenie celkovej estetiky priestoru je dôležité ich vzájomné dopĺňanie sa. Zladenie farby a štýlu vášho gauča a koberca nemusí byť vôbec zložité a napokon, najdôležitejšie je, aby ste vy boli tí, komu sa vaša kombinácia gauča a koberca páči. Ak si však nie ste istí, ponúkame vám zopár rád, ktoré vám môžu pomôcť zladiť štýl a farbu vášho gauča s kobercom.

sivá sedačka

Aký koberec k sivej sedačke?

Sivé gauče sú klasické, všestranné a je jednoduché ich skombinovať so širokou škálou farieb a štýlov kobercov. Ak chcete uvoľnenú atmosféru, skúste skombinovať svoj chladný sivý gauč s kobercom s teplými tónmi koralov a hnedej. Ak dávate prednosť modernému vzhľadu, zlaďte svoj sivý gauč s čiernobielym kobercom. Ak chcete, aby váš koberec pôsobil výrazne, sivé gauče sú dostatočne neutrálne na to, aby sa dobre kombinovali s kobercami výrazných farieb.

Aký koberec k čiernej sedačke?

Čierne pohovky pôsobia dramaticky a zároveň výrazne, čo im umožňuje byť ústredným bodom vo vašej obývačke. Aby vaša obývačka nevyzerala príliš tmavo, rozhodnite sa pre svetlý koberec, ktorý vám pomôže vyvážiť farbu vášho gauča. Zvoľte napríklad ako primárny koberec v bielej alebo krémovej farbe. Ak chcete získať modernejšiu a elegantnejšiu atmosféru, zlaďte svoj čierny gauč s geometrickým kobercom v čiernej a bielej farbe.

Akú farbu koberca zvoliť pri hnedom alebo koženom gauči?

kožený gauč, hnedá sedačka

Hnedé alebo kožené gauče vyzerajú skvele, keď sú súčasťou bohémskeho a vintage štýlu, ako aj v kombinácii s perzskými, marockými kobercami, či kobercami s geometrickým motívom. Ak  máte chladný, čokoládovo hnedý gauč, rozhodnite sa pre koberce s teplými tónmi sýtej červenej, koralovej alebo koženej farby. V prípade teplých hnedých, ako je koňak alebo hnedý gauč, sa rozhodnite pre koberce v chladných šedých, modrých alebo zelených farbách. Ak chcete vytvoriť retro vzhľad, skúste skombinovať svoj hnedý alebo kožený gauč s viacfarebným kobercom s prvkami horčicovo-žltej, modrozelenej, oranžovej alebo ružovej farby.

Akú farbu koberca zvoliť pri béžovej pohovke?

Rovnako ako sivé pohovky, aj béžové pohovky sú rovnako univerzálne, vďaka čomu sú ideálne pre rôzne dekoračné štýly. Pre vytvorenie uvoľnej vidieckej atmosféry, zlaďte svoj béžový gauč s kobercom vo vidieckom štýle, perzským kobercom alebo bohémskym kobercom, ktoré ponúkajú studené odtiene modrej a sivej alebo teplé tóny kože a koralu. Béžové gauče je dobré zladiť aj s inými neutrálnymi farbami, ako je biely alebo krémový koberec. Pri tejto kombinácii dosiahnete vytvorenie sviežeho a monochromatického vzhľadu.

Koberec  k bielej sedačke

biela sedačka (pohovka)

Biele a krémové gauče rozžiaria priestor a dobre ladia s takmer akýmkoľvek motívom dekorácie a farebnou paletou. Ak chcete vytvoriť prímorskú atmosféru, skombinujte svoj biely alebo krémový gauč s modrým kobercom. Ak chcete, aby váš koberec pôsobil výrazne, zvážte použitie dramatických odtieňov šarlátovej červenej alebo vínovej farby. Biely gauč môžete dokonca položiť na biely koberec a nič tým nepokazíte.

Akú farbu koberca zvoliť pri zelenej pohovke?

Zelené pohovky sú bezpochyby dostatočne výrazným prvkom v obývačke a hodia sa k nim jemné koberce. Zlaďte svoj zelený gauč s kobercom v jemných odtieňoch svetlošedej či krémovej farby, alebo dokonca s jemnými odtieňmi zelenej farby pre dosiahnutie elegantného a zladeného vzhľadu. Ak chcete vytvoriť atmosféru teplého počasia, skombinujte svoj zelený gauč s kvetinovým alebo tropickým kobercom.

Koberec k modrému gauču

modrá sedačka

Modré pohovky pôsobia bohatšie ako sivé, zároveň jemnejšie než čierne a dodávajú miestnosti hĺbku bez toho, aby boli príliš odvážne. Spojte svoj modrý gauč s tradičným kobercom alebo kvetinovým kobercom v svetlých či neutrálnych farbách a získajte formálny vzhľad. Zvoľte kombináciu sivého alebo čiernobieleho koberca k tmavomodrému gauču pre dosiahnutie modernej estetiky, alebo sa rozhodnite pre výrazný a eklektický dojem a vyberte koberec vo farbe modrozelenej alebo kráľovskej modrej.

Koberec k červenej alebo ružovej pohovke

Moderné a ružovo ladené gauče sú automatický ústredným bodom každej miestnosti. Ružové pohovky sa dobre kombinujú s marockými kobercami, modernými kobercami z polovice storočia a vintage kobercami. Vyzerajú tiež skvele s perzskými kobercami, ktoré majú odtiene krémovej, striebornej a fialovej farby. Pokiaľ ide o červený gauč, zvážte jemnejšiu voľbu koberca a rozhodnite sa pre koberce neutrálnej farby, ako je chladná šedá, či krémová farba alebo koberce s minimálnym vzorom.

Užitočné zdroje:

https://blog.ruggable.com/rug-pairing-guide-what-color-rug-for-couch/

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.