kokosový olej

Kokosový olej vzniká z jadier alebo dužiny kokosových orechov, ktoré rastú na takzvaných kokosovníkoch (palma kokosová). Tento produkt si za posledné roky zaslúžil pozornosť médií kvôli jeho zdravotným účinkom. Avšak, tak ako pri väčšine komerčných produktov nie je všetko tak ako sa na prvý pohľad zdá  a kokosový olej so sebou nesie aj určité riziká kvôli vysokému obsahu nasýtených tukov. Zdravotné účinky mu však uprieť nemožno, držte sa pravidla “všetkého veľa škodí” a využívajte skutočné benefity tohto oleja aj vďaka rôznym receptom.

Upozornenie:

 

 

Pôvod

Kokosový olej sa začal používať najskôr v tradičnej indickej medicíne – Ajurvéde.  Palme kokosovej sa v tom čase hovorilo Kalpavriksha (strom, ktorý dáva všetko).  Používal sa na liečenie mnohých problémov – od vypadávania vlasov, liečnie popálenín či problémy so srdcom.

Zdravotné Benefity

O kokosovom oleji sa väčšinou hovorí len v superlatívoch. Okrem jeho využitia v kozmetike sa s ním stretávame čoraz viac aj v kuchyni. Poďme si povedať zopár dôvodov, prečo využívať zdravotné výhody tohto oleja.

olej z kokosových orechov

TIP: Pri nákupe cez internet môžete výrazne ušetriť. Pozrite si cenu produktu u overeného predajcu.

 Nie všetky tuky sú rovnaké.

Kokosový olej obsahuje nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom (MCFA), ktoré sú zdravou formou nasýtených mastných kyselín v porovnaní s inými tukmi. Bežné nasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom sú považované za nie veľmi priaznivé zdraviu a spájajú sa so srdcovými problémami, depresiou a zvýšenou hladinou cholesterolu. Čo teda znamená konzumácia MCFA tukov v v tomto  oleji pre naše telo? Naše telo tieto tuky metabolizuje priamo v pečeni a okamžite premieňa tuk na energiu.

Zaujímavosť: Kokosový olej preukázateľne podporuje vznik tzv. dobrého (HDL) cholesterolu (1

Regulácia cukru v krvi

Kokosový olej pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a môže znižovať riziko vzniku cukrovky typu 2. Tento olej môže napomôcť zlepšeniu využitia inzulínu v tele a pomáhať tak regulovať hladinu cukru v krvi.

Pomáha pri chudnutí

Zvyšuje činnosť metabolizmu a môže pomôcť pri chudnutí. Niektoré štúdie zistili, že ľudia, ktorí konzumujú 2 lyžice tohto oleja denne spália viac kalórií ako tí, ktorí ho konzumujú menej. Navyše, štúdia z roku 2009 zistila, že ženy konzumujúce 2 lyžice kokosového tuku denne po dobu 12 týždňov, mali nižšie množstvo brušného tuku prispievajúceho k srdcovým problémom

Starostlivosť o vlasy

Kokosový olej je priaznivý pre vlasy a vlasovú pokožku. Je používaný v obrovskom množstve šampónov, kondicionérov a produktov určených pre vlasovú starostlivosť. Z tohto oleja je vhodné si robiť zábaly na unavené a suché vlasy. Dôvodom je nízka molekulová hmotnosť a priamy lineárny reťazec, ktoré dovoľujú oleju účinne prenikať do vlasov s cieľom zníženia straty bielkovín.

kokosy

Vďaka kokosovému oleju budete menej chorý

Posiľňuje imunitný systém a má silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Takmer 50% mastných kyselín v  oleji obsahuje kyselinu laurovú. Kyselina laurová sa člení na monolaurin a monoglyceridy, ktoré zabíjajú baktérie a vírusy, rovnako ako iné škodlivé patogény.

Kokosový olej je neoceniteľný pri zdravom varení

Je ideálny pre teplú aj studenú kuchyňu. Kokosový olej je vhodný na vyprážanie, pretože má vyšší dymový bod než väčšina nenasýtených olejov. Preto je vhodný na varenie pri vysokých teplotách  (do 175°C) narozdiel od olivového oleja, ktorý pri vysokej teplote oxiduje a stáva sa karcinogénnym  . V studenej kuchyni je vhodný pri príprave domácich zmrzlín alebo raw dezertov. 

Vaša pokožka vám poďakuje

Olej z kokosov je tiež veľmi prospešný pre pokožku a má hydratačné účinky. V mnohých kultúrach je používaný ako liek na rôzne kožné problémy. Dôvodom je chemická štruktúra, ktorá bráni oxidácii a žltnutiu. Kokosový olej dokonca napomáha hojeniu rán a je vedecky preukázané, že pomáha liečiť atopickú dermatitídu viac ako olivový olej (2) .

Zaujímavosť: Vedeli ste, že robenie olejových masáží novorodencom zlepšuje ich termoreguláciu a podporuje zdravý rast a vývin? Štúdia z roku 2015 dokázala, že masírovanie už dvojdňových novorodencov týmto olejom malo priaznivý účinok na rast a naberanie hmotnosti týchto detí.

Vhodný dokonca aj pre zuby

Zabraňuje ochoreniu ďasien a zubnému kazu. Vyplachovanie si úst kokosovým olejom bolo po stáročia overeným spôsobom ako očistiť ústnu dutinu od baktérii a vyhnúť sa problému s paradentózou. Ak chcete napomôcť funkcií zdravých zubov a ďasien, skúste si takto vyplachovať ústa  3x týždenne po dobu 20 minút.

Ak chcete vyskúšať prospešné účinky kokosového oleja na vlastnej koži, odporúčame tieto produkty overené nami od overených predajcov

Je kokosový olej škodlivý? Riziká a vedľajšie účinky

Kvôli obsahu nasýtených mastných kyselín sa konzumácia tohto oleja neodporúča ľuďom, ktorí majú vysoký cholesterol.  Inak je tento olej považovaný za vcelku bezpečný ak dodržiavate rozumné dávkovanie (zdroj)

Jednorázové použitie oleja sa javí ako bezpečné, avšak pri opakovanom  zahrievaní kokosového oleja napr. pri opakovanom vyprážaní  dochádza k vzniku takzvaných polyaromatických uhľovodíkov, ktoré sú karcinogénne.

V poslednom období sa začali objavovať pochybnosti o účinkoch kokosového oleja pri varení. Napriek tomu, že výskumy stále nehovoria jasnou rečou a je potrebné ďalší výskum, odporúčame rovnako ako poprední experti tento olej striedať spolu s inými tukmi a olejmi.  Efekt tohto oleja v kozmetike je však jednoznačný a potvrdený štúdiami.(zdroj)

Výrobný proces

Existujú 2 základne procesy výroby kokosového oleja . Suchý výrobný proces, počas ktorého sa z kokosových orechov získava takzvaná kopra (vysušená dužina), ktorá je extrahovaná pomocou ohňa alebo slnečného žiarenia. Lisovaním a rozpúštaním kopry vzniká olej.

Týmto procesom vzniká aj kaša, ktorá má vysoký obsah vlákniny a proteínu. Bohužiaľ je tento biprodukt nízkej kvality pre konzumáciu človekom a tak sa využíva na prikrmovanie dobytka.

 Vlhký výrobný proces –   Tento proces využíva narozdiel od toho suchého surové kokosové orechy, počas ktorého sa vďaka proteínu a vode vytvorí emulzia.  Z tejto emulzie sa musí extrahovať olej. Extrakcia oleja je náročným krokom, často sa využíva dlhé varenie, ktoré je však ekonomicky nevýhodné a vzniká priňom olej bez farby.  Tento druh výrobného procesu je finančne náročný a neoplatí sa tak ako suchý výrobný proces.

 

 

Pozrite si tiež Zaujímavosti a fakty  o Aloe Vera

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.