Koľkokrát do dňa sa sami seba opýtate ktorú šálku kávy si práve idete dať? Aj keď ste kávičkári a milujete tento nápoj, tak by ste si mali uvedomiť, že všetkého veľa škodí, čo platí aj v tomto prípade. Dokázala to aj najnovšia štúdia, ktorá tvrdí, že pitie príliš veľkého množstva kávy môže nebezpečne podlomiť vaše zdravie.

coffee fotografia
Foto od JillWellington

Štúdia publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition konkrétne naznačuje, že pitie šiestich alebo viacerých šálok kávy denne môže zvýšiť riziko srdcových chorôb až o 22%. Vedci z austrálskej univerzity analyzovali zdravotné záznamy a stravovacie návyky 347 077 účastníkov vo veku od 37 do 73 rokov. Títo experti zistili, že u ľudí, ktorí uviedli, že vypijú šesť alebo viac šálok kávy za deň, bola zaznamenaná o 22% vyššia pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych chorôb počas obdobia štúdie v porovnaní s tými, ktorí pili jednu až dve šálky denne. Dospeli tiež k záveru, že je to absolútne nezávislé od genetiky. Inými slovami, ľudia s génom metabolizujúcim kofeín neboli schopní piť bezpečne viac ako tí, ktorí ho nemajú.

Autori štúdie sa domnievajú, že káva (vo veľkých množstvách) a srdcové problémy môžu byť výrazne prepojené s nadmernou konzumáciou kofeínu, čo môže viesť k problémom s vysokým krvným tlakom a je to tiež veľmi rizikový faktor pre kardiovaskulárne ochorenia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je kardiovaskulárne ochorenie veľkým problémom, ktoré spôsobuje obrovské množstvo úmrtí na celom svete, pričom je jednou z najčastejších príčin smrti.

coffee fotografia
Foto od Pexels

„Väčšina ľudí súhlasí s tým, že ak budete piť veľa kávy, môžete sa cítiť nervózne, podráždene alebo vám možno dokonca príde pravidelne nevoľno,“ uviedla v tlačovej správe spoluautorka Elina Hyppönen, riaditeľka austrálskeho centra zdravia. „Kofeín pomáha telu pracovať rýchlejšie a viac, ale pravdepodobne tiež naznačuje, že ste v súčasnosti dosiahli svoj limit,“ dodala. To však neznamená, že káva je pre vaše srdce zlá, je len potrebné piť ju v optimálnom množstve. Vedci totiž zistili, že účastníci, ktorí vôbec nepili kávu alebo tí, ktorí ju pili bez kofeínu, taktiež preukázali vyššiu mieru srdcových chorôb na rozdiel od tých, ktorí si doprajú jednu až dve šálky denne.

Predchádzajúci výskum zas zistil, že káva je bohatá na antioxidanty a môže znížiť riziko srdcových chorôb, mozgovej príhody a cukrovky. To však len v prípade, ak sa konzumuje s mierou. Príjem 400 mg kofeínu za deň je pre dospelých údajne bezpečná dávka. Aj toto je dôkaz toho, že nie je dôvod prestať s pitím kávy úplne.Poznať hranice toho, čo je pre vás dobré a čo nie, je nevyhnutné,“ uviedla v tlačovej správe Hyppönen.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.