Nedávno zverejnená štúdia ukázala, že konope pochádza z Číny a prvýkrát bolo domestikované v dobe kamennej. Vtedy sa tiež vytvorila pôda pre množstvo ďalších druhov, ktoré sú dnes k dispozícii. Vedci analyzovali celkom 110 rôznych odrôd konope z celého sveta, ktoré zahŕňajú celé spektrum moderných kmeňov a rastlinných druhov ako aj divokých odrôd rastúcich vo voľnej prírode.

Foto od Pixabay

Predchádzajúce štúdie naznačovali, že konope naozaj pochádza z Ázie, avšak priamy predchodca tejto rastliny už vyhynul, čo znamená, že ho nemožno študovať priamo a bolo ťažké určiť pôvod. Vedcom sa ale podarilo zistiť, že každá odroda moderného konope drogového typu je prepojená s rovnakým génovým fondom predkov, ktorý ako sa zdá pochádza z Číny. 

Foto od Wikimedia

Okrem štúdie toho, odkiaľ táto rastlina pochádza, sa snažili vedci objasniť aj to, kedy bola domestikovaná. Dospeli k záveru, že k tomu došlo ešte v dobe kamennej, pred približne 12 000 rokmi. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.