Nová štúdia ukázala, že epidémia koronavírusu tu bola aj pred 20 000 rokmi a zasiahla východnú Áziu. Vedci dokonca tvrdia, že stopy po víruse zostali v DNA ľudí dodnes. Tím vedcov pod vedením biológa Davida Enarda sa zameral na históriu koronavírusu. Výskum trvá už celých 820 rokov.  

Foto od Wikimedia

Je známe, že 3 druhy koronavírusu sa adaptujú, infikujú ľudí a spôsobujú vážne respiračné ochorenia posledných 20 rokov. Ako iste viete, ide konkrétne o vírusy MERS, SARS a aktuálne Covid-19. Štúdie týchto troch vírusov naznačujú, že na človeka ich preniesli netopiere a iné cicavce. V štúdii zverejnenej v časopise Current Biology sa David a jeho tím nezamerali na gény, ale na účinky, ktoré mali vírusy na DNA človeka.

Vedci porovnali DNA tisícov ľudí z 26 rôznych krajín sveta a študovali kombinácie génov, o ktorých sa vie, že sú rozhodujúce pre koronavírusy, ale nie pre iné druhy patogénov. Vo východoázijskej populácie zistili, že 42 z týchto génov malo dominantnú verziu, čo naznačuje, že ľudia vo východnej Ázii sa adaptovali na staroveký koronavírus vyvinutím mutácie odolnej voči vírusu, ktorá sa prenášala z generácie na generáciu. 

Vedci tvrdia, že tieto gény si vyvinuli antivírusové mutácie pred 20 000 až 25 000 rokmi. Spoluautor štúdie tvrdí, že tých 42 génov by mohlo byť kľúčových aj pri boji s aktuálnou epidémiou. Predpokladá sa, že gény si vyvíjali mutácie v priebehu storočí a zistenia naznačujú, že vírus bol v danej oblastí prítomný mnoho rokov. „Malo by nás to znepokojovať. To, čo sa deje teraz sa môže diať po celé generácie,“ povedal David. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.