Počas existencie našej planéty Zeme vyhynulo mnoho tvorov a rastlín. V rôznych obdobiach sa vyskytli druhy živočíchov, ktoré svojou veľkosťou ďaleko predčili tie dnešné. V niektorých prípadoch sme za to možno aj radi. Prečítajte si o 4 obrovských tvoroch minulosti.

Dunkleosteus, ryba z obdobia vrchného devónu, ktorá mohla dosiahnuť dĺžku 6 metrov a váhu 1–2 tony.

commons.wikimedia.org, autor: Dmitry Bogdanov, CC BY 3.0

Dunkleosteus je vyhynutý druh plakodermov z obdobia vrchného devónu. Patril medzi predátorov na vrchole potravinového reťazca a predpokladá sa, že žil pred 375 až 360 miliónmi rokov.

Okrem silných zubov mal aj dva páry ostrých kostených štítov, ktoré tvorili niečo ako zobák. Napriek tomu, že sa pohyboval pomaly, vedel výnimočne silno zatnúť zuby, sila zhryzu sa pohybovala od 6 000 do 7 400 N (Newton). Otvorenie čeľustí mu trvalo iba 20 milisekúnd!

Titanoboa, najväčší známy had v histórii. Dosahoval dĺžku až 12,8 m a vážil až 1 100 kg.

commons.wikimedia.org, autor: Ryan Quick, CC BY 2.0

Titanoboa bol naozaj výnimočný had. Dosahoval takú dĺžku, že sa predpokladá, že je najväčším hadom, ktorý kedy existoval. Vyhynul pred 58 až 60 miliónmi rokov. Jeho potravou boli zväčša morské živočíchy.

Žil prevažne v tropických oblastiach a vedci sa domnievajú, že svojich mimoriadnych rozmerov mohol dosiahnuť práve vďaka veľmi teplému podnebiu.

Pulmonoscorpius je obrovským vyhynutým druhom škorpióna, ktorý dosahoval veľkosti až 70 centimetrov.

commons.wikimedia.org, autor: Nobu Tamura, CC BY 3.0

Tento obrovský druh škorpióna žil v období karbónu (pred približne 345-326 miliónmi rokov) na území dnešného Škótska. Práve tam sa v roku 1994 našli jeho fosílie. Predpokladá sa, že mal výborný zrak vďaka svojim veľkým očiam. Na rozdiel od dnešných škorpiónov nežil v lesoch a púšťach, ale v močiaroch. Taktiež mal kliešte, ktoré boli v porovnaní s telom malé. Vedci si myslia, že jeho jed patril k veľmi silným.

Carbonemys cofrinii je vyhynutý druh korytnačky. So svojou veľkosťou až 1,72 metra patrila medzi najvačšie na svete. Čeľuste boli tak silné, že dokázala zjesť aj prehistorického krokodýla.

commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

 

Carbonemys cofrinii žila pred 60 – 58 miliónmi rokov v období treťohôr. Bolo to len 5 miliónov rokov po náraze asteroidu do Zeme. Táto zrážka spôsobila vyhynutie až troch štvrtín všetkých rastlín a živočíchov.

Carbonemys žila v rovnakom období ako spomínaný had Titanoboa. Tento druh korytnačky bol výnimočne veľký a čeľuste natoľko silné, že si dokázala poradiť aj s krokodýlom.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.