Už ste počuli o tomto zaujímavom projekte? Len v týchto dňoch vyšla navonok informácia, že metropola východu zakúpila pred zimou špeciálne upravené iglu určené bezdomovcom. Vyzerá to ako stan, ale má to oveľa lepšie vymoženosti, vďaka ktorým ľudia bez domova prežijú zimu, ALE má to háčik a zrejme nie jeden…

Je to veľmi dobrá myšlienka aj realizácia, keďže tento nákup vyšlo mesto len na 630 eur, avšak nestačí to. Tieto jednomiestne a dvojmiestne pohotovostné príbytky vyrobené z polyethylenovej peny príjmu len malý počet bezdomovcov. Tri z nich putovali Arcidiecéznej charite Košice (ACHK) a ďalšie dve neziskovej organizácii Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach. K celej situácii sa vyjadril aj primátor Košíc, Jaroslav Poláček: „Mesto dostalo ponuku odskúšať toto riešenie. Staré stany nám postupne dožívajú a mesto je povinné hľadať nové riešenia a možnosti. Toto riešenie sa nám javí zaujímavé tým, že nie je rizikové z pohľadu bezpečnosti – kúrenia.“

Treba si však uvedomiť, že ide skôr o núdzové riešenie a vzhľadom k počtu bezdomovcov v Košiciach je to len čiastočné riešenie. Mesto síce vyjadrilo snahu budovať tento systém v prípade, že sa ujme, avšak dodali, že to určite nebude stačiť. V prvom rade totiž potrebujú Košice útulky pre ľudí bez domova. Navyše, takéto iglu sa môže dosť ľahko poškodiť, a preto musí byť umiestnené na bezpečnejšom mieste, najlepšie v areáloch. Teplota je dnu približne o 15 stupňov vyššia, ako vonku. Iglu je tak vhodné skôr pri miernejších zimách.

V uliciach Košíc sa momentálne pohybuje až približne 1 200 bezdomovcov, čo je dosť veľký problém, aj keď riešenia sú údajne na ceste. „Mesto Košice je pripravené a stále hľadá nové riešenia, plochy a parcely, kde by sme dom pre ľudí bez domova mohli postaviť. Bude to však zrejme z vlastných zdrojov, pretože iné možnosti a šance sme premárnili,“ dodal Poláček.

 

Zdroj: kosicednes.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.